Bombki to popularna ozdoba choinkowa, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nas nie zastanawia się jednak, jaka jest ich historia. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

Bombki to popularna ozdoba choinkowa, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nas nie zastanawia się jednak, jaka jest ich historia. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

 

Pierwsza wzmianka odnośnie choinek zbliżonych do tych znanych nam obecnie wywodzi się z XVI-wiecznych kazań wygłaszanych w kościołach na pograniczu Francji oraz Niemiec. Wtedy to zaczyna się zwyczaj umieszczania w domach iglastych drzewek, na których wieszano ozdoby bożonarodzeniowe takie jak ciastka, rajskie jabłka, orzechy oraz dekoracje z papieru.

 

W połowie XVIII wieku mamy do czynienia z popularyzacją starożytnej techniki formowania szkła w ogniu palnika oraz jej adaptacją do współczesnych realiów.

 

W Polsce choinka zyskała popularność dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Drzewka ozdabiano wówczas ciastkami o różnych kształtach, wydmuszkami jajek, orzechami, owocami oraz dekoracjami ze słomy i zbóż.

 

W 1840 roku, w hucie szkła Lauscha w Niemczech, Hans Greiner wyprodukował pierwsze szklane bombki choinkowe. Rok później, w zamku Windsor po raz pierwszy stanęła choinka.

 

Pierwsze pisemne wzmianki o szklanych bombkach i wykorzystaniu drewnianych form do ich produkcji pochodzą z 1848 roku.

 

Połowa XIX wieku to okres powstawania niewielkich zakładów rzemieślniczych, gdzie całe rodziny pracowały przy produkcji bombek choinkowych. Mężczyźni zajmowali się wówczas dmuchaniem oraz formowaniem ich kształtów, a kobiety - dekoracją i pakowaniem.

 

Pierwsza świąteczna choinka stanęła w Stanach Zjednoczonych, w Białym Domu w 1856 roku.

 

Z 1860 roku pochodzi najstarszy katalog prezentujący szklane bombki choinkowe.

 

W 1870 roku do formowania tego typu ozdób choinkowych zaczęto używać form ceramicznych, a następnie, by uzyskać gładszą powierzchnię, wypełniano je pyłem grafitowym.

 

W 1880 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedany został pierwszy zestaw bombek choinkowych.

 

W 1923 roku w Niemczech powstała pierwsza szkoła artystyczna specjalizująca się w nauce kształtowania szkła w ogniu palnika.

 

W pierwszej połowie XX wieku otwarta została milicka fabryka bombek choinkowych będąca największą w Polsce manufakturą szklanych ozdób. Każdego roku produkowane jest tutaj około 1 000 000 sztuk tego typu dekoracji.

 

Wszyscy uwielbiamy klimat świąteczny, bożonarodzeniowy. Czas kiedy można wspólnie i rodzinne ubrać jak co roku choinkę. Jednak obecnie ozdoby choinkowe to już nie tylko bombki choinkowe. Coraz częściej na naszych świątecznych drzewkach wieszamy także na przykład cukierki na choinkę ale chyba najlepiej prezentują się na choinkach ozdoby czy bombki wykonane samodzielnie przez nasze dzieci. Takie świąteczne dodatki to nie tylko pamiątka ale również wspólnie spędzone chwile w rodzinnym gronie podczas ich przygotowywania.