Grzybica skóry gładkiej (łac. tinea corporis) występuje zazwyczaj w obrębie tułowia oraz kończyn. Jest to klasyczna infekcja grzybicza, którą wywołują grzyby zwane dermatofitami. Choroba ta zazwyczaj pojawia się na nieowłosionych częściach ciała, a jej objawy zależą od stopnia rozwoju i nasilenia infekcji. Zakażenia skóry gładkiej stanowią około połowę infekcji grzybiczych.

Objawy grzybicy skóry gładkiej

Do najczęściej spotykanych symptomów choroby zaliczamy:

Najczęściej zmiany występują pojedynczo, jednak jeśli choroba trwa dłużej, ogniska infekcji  pojawiają się w coraz to nowych miejscach lub zlewają się ze sobą, zajmując coraz większy obszar na skórze.

Skuteczne leczenie grzybicy skóry gładkiej

Skuteczna w leczeniu grzybicy skóry gładkiej jest maść przeciwgrzybicza Canespor®, krem z bifonazolem o udowodnionej skuteczności klinicznej. Ta wygodna i efektywna kuracja przeciw zakażeniom grzybiczym wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Lek dostępny jest bez recepty, w formie kremu, w tubce o pojemności 15 gramów. Leki przeciwgrzybicze, działające tak jak Canespor® krem z bifonazolem, w głębszych warstwach skóry, pozwalają się jej zagoić. Ważne jest konsekwentne stosowanie leku przez cały okres zaleconej kuracji. Nawet jeśli stan skóry znacząco się poprawia, a infekcja zdaje się ustępować, nie wolno przerywać zaleconej kuracji, aby nie zaprzepaścić efektów terapii.

Grzybica skóry gładkiej – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przy bardziej zaawansowanej infekcji nie zawsze zastosowane leczenie przynosi odpowiedni skutek. W uzasadnionych przypadkach warto skonsultować proces leczenia z lekarzem. Należy to zrobić szczególnie wtedy, gdy:

Zapobieganie rozprzestrzeniania się grzybicy skóry gładkiej

Aby nie dopuścić do kolejnych zachorowań w najbliższym otoczeniu i wspomóc proces leczenia, należy: