Osoby, które w ostatnich latach wymieniały okna lub budowały dom zapewne wiedzą, jak szeroki wybór panuje wśród producentów okien i drzwi. Pomimo bardzo silnej konkurencji oraz zróżnicowanego asortymentu, okna plastikowe niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród wszystkich rodzajów okien. Dzieje się tak z powodu kilku niepodważalnych zalet, jakie niesie ze sobą plastikowe wykończenie okien.

Okna plastikowe częściej wybierane niż drewniane i aluminiowe

Wydawać by się mogło, że w dobie promowania ekologicznych rozwiązań i zaniechania używania plastików okna wykonane z polichlorku winylu (PVC) szybko zostaną wyparte przez drewno, a przynajmniej przez aluminium. Tak się jednak nie stało. Szacuje się, że udział plastikowych okien na rynku sięgał w 2018 roku poziomu od 52 do 56%, co daje znaczną przewagę nad drugim w kolejności aluminium (udział w rynku szacowany jest na około 23-25%) i trzecim wariantem, czyli drewnem (rynkowy udział nie przekracza poziomu 20%). 

- Okna plastikowe to szereg korzyści i udogodnień, które z pewnością wynagrodzą ewentualne wady. Począwszy od atrakcyjnej ceny, aż po łatwość utrzymania i prostotę montażu. Na każdym etapie od zakupu, przez instalację, aż po codzienną eksploatację okien PVC ich użytkownicy odczuwają korzystną różnicę - informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Przyjrzyjmy się zatem rzeczonym zaletom i przeanalizujmy, dlaczego okna wykonane z plastiku cieszą się niesłabnącą renomą.

Korzyści płynące z okien plastikowych

Pierwszą zaletą, którą zauważymy jeszcze przed zagłębieniem się w parametry produktów, jest cena. Okna plastikowe są zauważalnie tańsze od tych, które wykonano z drewna czy aluminium. Jednocześnie należy podkreślić, że tańsze, wcale nie musi oznaczać gorsze, wręcz przeciwnie. Odpowiednio zamontowane wysokiej jakości okna PVC z powodzeniem będą służyć nabywcy, zachowując swoje pierwotne właściwości, przez co najmniej kilkanaście lat oraz gwarantować doskonałą szczelność i izolację.

Fakt, że okna nie przepuszczają zimna i nie wychładzają pomieszczeń pociąga za sobą kolejną korzyść finansową - ponoszone są mniejsze nakłady na ogrzewanie mieszkania lub domu. To ważne zapewne dla każdego właściciela lokalu - nie tylko z powodów finansowych, ale również komfortu mieszkalnego, nikt przecież nie chce drżeć z zimna we własnych czterech kątach. Okna PVC prezentują wyższy współczynnik izolacji niż drewniane czy aluminiowe odpowiedniki.

W kategorii szczelności należy zwrócić uwagę na kolejny benefit - doskonałą izolację akustyczną, która z pewnością będzie istotnym parametrem dla osób mieszkających w centrum miasta lub w newralgicznie hałaśliwych miejscach, np. w pobliżu torów kolejowych, klubów nocnych czy barów z ogródkiem piwnym. 

Tworzywo PVC - w przeciwieństwie do podatnego na wilgoć drewna - jest niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Doskonale zachowuje swoje właściwości zarówno podczas ekspozycji na promienie słoneczne, jak również i w podczas skrajnych opadów czy porywistego wiatru. Okna plastikowe zdecydowanie lepiej znoszą również czynniki szkodliwe biologicznie i chemicznie, co bezpośrednio przekłada się na długość użytkowania produktu. Jednocześnie wykończenia plastikowe nie wymagają impregnacji i konserwacji - wystarczy regularnie czyścić ramy wilgotną szmatką, aby śnieżna biel została zachowana na dłużej.  

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na klasyczne, białe ramy PVC, czy postanowimy dodać kolorową okleinę - okna plastikowe to zdecydowanie dobry zakup pod kątem trwałości. Inwestycję tą doceniają nawet najbardziej wymagający Klienci, którzy poszukują sprawdzonych rozwiązań, solidnego wykonania oraz jednocześnie nie chcą wydawać wysokich kwot na zakup okien.