Płyta indukcyjna jest obecnie najchętniej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych kuchniach. Zapewnia bezpieczne i szybkie gotowanie "zimne w dotyku", ekologiczne i zdrowe dla ludzkiego organizmu. Tradycyjna czy designerska płyta indukcyjna jaką wybrać? Płyta indukcyjna jaka najlepsza będzie do twojej kuchni, powinna spełniać wszystkie stawiane jej wymagania.
 

    1. Jak działa płyta indukcyjna?
    2. Jakie funkcje powinna posiadać płyta indukcyjna?
    3. Na co zwrócić uwagę kupując płytę indukcyjną?
 
Gotując na płycie indukcyjnej oszczędzasz energię i czas - te same potrawy przygotujesz szybciej niż na kuchence gazowej lub ceramicznej. Pozwala na to zaawansowana technologicznie budowa i nowoczesne rozwiązania.
 
Jak działa płyta indukcyjna?
 
Płyta indukcyjna co to jest? Żeby dowiedzieć się jak działa indukcja, trzeba odwołać się do praw fizyki. Płyty indukcyjne wykorzystują szybkozmienne pole magnetyczne, wytwarzane w cewkach umieszczonych pod szklaną płytą. Pole to ogrzewa postawione na płycie garnki (wykonane ze stali ferromagnetycznej) i ich zawartość, a nie samą płytę, co znacznie ogranicza straty ciepła i energii.
 
Jakie funkcje powinna posiadać płyta indukcyjna?
 
Dobrze dobrana płyta indukcyjna jest przede wszystkim funkcjonalna. Pozwala na komfortowe gotowanie, zarówno w małych garnkach, jak i dużych brytfannach. Funkcje płyty indukcyjnej które ułatwiają korzystanie z niej to:
    • Booster lub Power Boost lub Power - te trzy określenia opisują maksymalne zwiększenie mocy grzania w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu zagotujesz wodę w około 2 minuty. 
    • Strefa Flex - to jeden, duży obszar grzejny, na którym przygotujesz potrawę w dużym garnku lub brytfannie, albo w kilku małych naczyniach jednocześnie. Strefę Flex posiada, np. płyta indukcyjna komfort.
    • Stop&Go - ta funkcja pozwala jednym przyciskiem wyłączyć wszystkie pola grzejne lub przestawić je na minimalne grzanie, a później włączyć i wrócić do ostatnich ustawień.
Codzienne gotowanie ułatwia również timer, czujnik temperatury lub funkcja pauzy, a bezpieczeństwo dzieci poprawi blokada włączenia, uniemożliwiająca uruchomienie płyty.
 
Na co zwrócić uwagę kupując płytę indukcyjną?
 
Szeroki wybór na rynku sprawia, że powstaje pytanie na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej. Bardzo duże znaczenie ma wielkość płyty oraz powierzchnia grzania. Ilość pól grzewczych powinna być dostosowana do częstotliwości gotowania. Single mogą wybrać małą płytę z dwoma polami, ale dla czteroosobowej rodziny bardziej odpowiednia będzie płyta z czterema lub trzema polami, z których jedno jest polem typu brytfanna. Takie płyty oferuje producent Solgaz.
 
Na komfort użytkowania płyty wpływa również sterowanie. Im bardziej będzie intuicyjne, tym łatwiej obsłużysz płytę. Możesz wybierać spośród płyt ze sterowaniem za pomocą:
    • gałek, o podobnym sposobie działania jak w kuchenkach elektrycznych,
    • dotykowych sliderów, czyli elektronicznych suwaków,
    • kolorowych wyświetlaczy LCD.
Nowoczesne modele zostały wyposażone w sterowanie sensoryczne, umieszczone z boku lub z przodu płyty.
 
Płyta indukcyjna na co zwrócić uwagę w kwestiach technicznych? Najbardziej problematyczne jest zasilanie. Płyty indukcyjne do prawidłowego działania wykorzystują duży pobór mocy. Zasila się je napięciem 230V, jednak każda strona płyty powinna być podłączona do osobnej fazy. Jeżeli pod płytą znajduje się piekarnik, należy go podłączyć do trzeciej fazy. Taki sposób podłączenia warto brać pod uwagę już przy budowie domu, a do mieszkań w blokach, w których nie ma instalacji trójfazowej, warto wybrać płytę o mniejszej mocy.