Pierwsze promienie słońca wyglądają już nieśmiało zza chmur – teraz już tylko dni dzielą nas od pięknej pogody, czyli idealnego pretekstu, by wyjść na świeże powietrze. Wiosna to idealna pora by z altanki ogrodowej ściągnąć folię i przygotować ją do sezonu. Przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów, jak spędzić w ogrodzie weekendowe przedpołudnia i w prosty, oraz niedrogi sposób poprawić wygląd swojej drewnianej altany.

Kolorowy zawrót głowy – dodaj swojej altanie ogrodowej trochę życia!

Nudny ogród to zmora polskich domków jednorodzinnych. Równo przystrzyżony trawnik, kosiarka pod płotem, w najlepszym razie ławka z parasolem na betonowej nodze – to przygnębia i wcale nie zachęca do rekreacji na świeżym powietrzu - zapewniają fachowcy z BdBurchex. Altana ogrodowa to świetny sposób na wlanie w ogród odpowiedniej porcji energii i świeżości. A posłużyć do tego może nawet tania farba do drewna. Altankę przemalujesz praktycznie na każdy kolor, a z odrobiną talentu, cierpliwości i wolnego czasu możesz zmienić ją w prawdziwe dzieło sztuki. Świetnym przykładem jest wykorzystanie ludowych motywów kwiatowych, wciąż jeszcze popularnych w niektórych częściach Polski. W ubiegłych wiekach kobiety kolorowymi pasmami kwiecistych wzorów próbowały zamalować plamy sadzy na ścianach sieni. Dzisiaj ta sama technika idealnie nada się do walki z nudą w ogrodzie.

Fot. Producent altan ogrodowych bdburchex.com.pl

Altanka drewniana jak z Beverly Hills – luksusowo i wygodnie, bo czemu nie?

Altany drewniane to obiekty zadaszone, skutecznie chronią przed deszczem, większe i bardziej rozbudowane modele posiadają również ściany osłonowe, które dobrze osłaniają przed wiatrem. Taki układ pozwala na bezpieczne wyposażenie wnętrza altany ogrodowej w elementy, które są typowe dla salonów czy sypialni. Podnoszą one standard, zwiększają komfort i zdecydowanie zachęcają do odpoczynku na świeżym powietrzu. Mowa tutaj o zdobnych pledach, poduszkach, kocach, a także wypoczynku ogrodowym, czyli zestawie rattanowych lub drewnianych mebli, takich jak fotele, kanapy ogrodowe, czy leżaki.

Kolorowe, gustowne dodatki to praktycznie mus, jeśli mówimy o tarasie lub altanie, w pobliżu której jest nasz basen. W takim planie ogrodu możliwości aranżacyjne są wręcz nieograniczone, a dzięki dobrze dobranym dodatkom ozdobnym możemy bez trudu zbliżyć się kompozycyjnie do ideałów z ogrodowych magazynów.

Niechaj stanie się światłość! Altanka ogrodowa pełna kolorów

Oczywisty, choć nie tak łatwy w realizacji dodatek do altany ogrodowej to kolorowe lampiony. Są one dosyć popularne w sklepach z dekoracjami oraz budowlanych marketach, ale większość z nich zasilana jest bateriami typu „paluszki”. W sezonie letnim jest to zupełnie nieekonomiczne i szkodliwe dla środowiska. Opcją są taśmy LED, które bardzo łatwo można zamaskować, podklejając je np., nad sufitem, lub wzdłuż filarów altanki. Wymogiem jest jednak doprowadzenie prądu. W większości przypadków wymaga to inwestycji w porządny przedłużacz, który umożliwi przeciągnięcie zasilania z garażu lub piwnicy. Należy jednak zrobić to zmyślnie, by zamaskować przewód i ułożyć go w taki sposób, by nie sprawiał zagrożenia, szczególnie dla biegających wokół dzieci.