Zapewne niewielu wie, że historia szczoteczki elektrycznej sięga czasów drugiej wojny światowej. Pierwszy tego typu produkt wynalazł już w 1939 roku w Szwajcarii doktor Philippe-Guy Woog, który chciał w ten sposób odpowiedzieć na problemy pacjentów niepełnosprawnych i mających różne problemy ortodontyczne.

Już w pierwszej połowie XX wieku zastanawiano się, w jaki sposób pomóc ludziom, którzy z uwagi na różne dolegliwości nie byli w stanie samodzielnie zaopiekować się swoimi zębami. Jako pierwszy propozycję wysunął wspomniany wcześniej Philippe-Guy Woog, który wynalazł nowatorską szczoteczkę elektryczną nazwaną później Broxodent. Jego projekt cieszył się tak dużym z zainteresowaniem, że w 1960 roku szczoteczka elektryczna ta pod tą nazwą trafiła do produkcji masowej.

Pierwsze szczoteczki elektryczne

W 1961 roku firma General Electric wprowadziła na rynek pierwszą szczoteczkę elektryczną z bezprzewodową ładowarką. Odtąd każdy mógł korzystać z tego rodzaju produktu nawet podczas dalekiej podróży, co było sporą innowacją. Ponadto szczoteczka ta miała znacznie solidniejszą niż dotąd obudowę, która zapobiegała dostaniu się do środka wody, a jej końcówka wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne z prędkością 2000 przesunięć na minutę.

Ważną datą w historii szczoteczek elektrycznych jest też rok 1964. Właśnie wtedy Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) oficjalnie potwierdziło, że szczoteczka elektryczna firmy General Electretic skutecznie i efektownie pomaga utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, a szczególnie dobrze sprawdza się u osób z ograniczoną sprawnością ruchową i psychofizyczną.

Po 26 latach, w 1987 roku, na rynku pojawiła się zaś pierwsza szczoteczka elektryczna z końcówką obrotową. Nazwano ją Rotadent, a jej producentem była firma Interplak. Cztery lata później z kolei wprowadzono do sprzedaży szczoteczkę Braun, która miała charakter oscylacyjno-rotacyjny, a w 1992 roku na rynku zadebiutowała szczoteczka soniczna Sonicare. Więcej informacji na temat popularnych producentów i ich modeli znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl W tym samym roku po raz pierwszy też wprowadzono ulepszenia transformatorów step-down, dzięki którym nasza szczoteczka elektryczna mogła odtąd pracować nawet pod bardzo niewielkim napięciem (12, 16, 24 V).

Rozwój technologii i nowe typy urządzeń

Generalnie w latach dziewięćdziesiątych świadomość ludzi dotycząca szczoteczek elektrycznych znacznie wzrosła. Co za tym idzie, polepszyła się ich sprzedaż, zaś producenci zaczęli tworzyć nowe, jeszcze bardziej doskonałe modele. Kolejny przełom to na pewno rok 1998, w którym firma Gillette wprowadziła na rynek szczoteczkę elektryczną Oral-B 3D Plaque. Ten produkt oprócz ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oferował także ruchy pulsacyjne, dzięki czemu włókna szczoteczki mogły pracować w trzech wymiarach. Innymi słowy zapewniać jeszcze skuteczniejszą walkę z płytką nazębną.

Dalsze prace nad doskonaleniem szczoteczek elektrycznych zaowocowały stworzeniem w 2005 roku szczoteczki Oral-B Professional Care Triumph. W tym modelu z kolei wprowadzono specjalny microship, który informuje użytkownika, kiedy należy wymienić końcówki oraz za pomocą specjalnych sygnałów dźwiękowych co 30 sekund przypomina, że należy rozpocząć szczotkowanie kolejnej strefy jamy ustnej.

Obecnie mamy na rynku wiele bardzo zaawansowanych technologicznie szczoteczek elektrycznych, a każdy kolejny model oferuje nam innowacyjne nowinki. Do najpopularniejszych należą te od firm Rotadent, Sonicare, Colgate i Oral-B. Szczoteczka elektryczna na stałe wpisała się w ofertę popularnych producentów elektroniki. Po urządzenia tego typu sięgają zarówno dorośli jak i dzieci, a możliwości szczoteczek stają się coraz większe.