Wszyscy chcą mieć piękne mieszkania, jednak nie wszyscy na etapie urządzania wnętrza zastanawiają się nad jego praktycznymi aspektami. Ważniejsze są aspekty funkcjonalne, czy też wygląd mieszkania? W tym artykule dowiesz się jak mieć użyteczne mieszkanie, w którym będziesz się dobrze czuć.

Dlaczego użyteczność jest ważniejsza?

Niektórym to pytanie może wydać się dziwne. Zwłaszcza że większość osób czytających ten artykuł chce mieć ładne mieszkanie. Dlaczego w takim przypadku funkcjonalność jest ważniejsza?

Powodem jest to, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg — każdy z nas przyzwyczaja się do tego, w jakich warunkach żyje. Dlatego nasze mieszkanie wydaje się piękne, wyjątkowe przez kilka dni, a potem się przyzwyczajamy do niego. Przestajemy zwracać uwagę na to, że meble, dodatki i kolor ścian idealnie się ze sobą komponują.

Z tego powodu użyteczność jest ważniejsza — ona realnie przełoży się na komfort życia w mieszkaniu. Oczywiście nie oznacza to, żeby zignorować całkowicie wygląd wnętrza. Najlepiej jest znaleźć takie rozwiązania, które dobrze wyglądają i są praktyczne np. obrus Crata.

Ładnie i praktycznie — czy to możliwe?

Użyteczność jest kluczowa, jednak czy możliwe jest połączenie praktycznego wystroju mieszkania z ładnym wyglądem? Na szczęście odpowiedź jest twierdząca. Co ciekawe na ten temat tworzone są nawet wystawy, czego przykładem jest wystawa „Piękno i pragmatyzm. Pragmatyzm i piękno”, która miała miejsce w 2016. Oglądając zdjęcia z tej wystawy, można zauważyć, że projektanci zauważają, że liczy się nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność. Co ciekawe widoczne są duże wpływy minimalizmu, bo wiele mebli wykonanych jest w prostym stylu.

Kluczowe jest tak naprawdę wybranie przewodniego stylu, w którym będziesz tworzyć mieszkanie. Jednocześnie motyw, jaki wybierzesz, nie ma aż tak dużego znaczenia. Możesz postawić na styl retro, o którym pisaliśmy, albo na mocne kolory we wnętrzach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić na klimat skandynawski w mieszkaniu.

Jak zaprojektować ładne i funkcjonalne wnętrze?

Zaprojektowanie wnętrza, które zachwyca swoim wyglądem i jednocześnie jest użyteczne, może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak odpowiednio do tego podchodząc, można uzyskać powalający efekt, dlatego warto się do tego przyłożyć lub skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie.