Jak detektyw może pomóc w sprawie rozwodowej? I czy w ogóle może? Te pytania zadaje sobie wielu małżonków, którzy stają przed koniecznością rozwodu. Decyzja o wynajęciu detektywa powinna być przemyślana, ponieważ wiążą się z nią określone konsekwencje, które potencjalnemu klientowi nie zawsze mogą się spodobać.
1. Praca detektywa jako dowód w sprawie rozwodowej
2. Wady i zalety wynajęcia detektywa do sprawy rozwodowej

  Jeszcze kilka lat temu wynajęcie detektywa do sprawy rozwodowej było krokiem niekonwencjonalnym. Obecnie renomowani prywatni detektywni, np. ci z agencji https://spy24.pl/, otrzymują coraz więcej zleceń polegających na śledzeniu i obserwacji małżonka, który podejrzewany jest o zdradę, kłamstwa, ukrywanie dochodów, itp.  

Praca detektywa jako dowód w sprawie rozwodowej

  Sędziowie orzekający w sprawach rodzinnych zgodnie twierdzą, że nie ma przeciwwskazań do uznania raportu z pracy detektywa za dowód w sprawie. Profesjonalnie stworzona dokumentacja detektywistyczna, która zawiera materiał zdjęciowy oraz opis dokonanych czynności traktowana jest na równi z innymi dowodami. Sędziowie czasami decydują się też na przesłuchanie detektywa w charakterze świadka.  

Detektyw, którego efekty pracy mogą zostać uznane za dowód w sprawie rozwodowej, musi posiadać aktualną licencję na wykonywanie czynności detektywistycznych. Licencjonowani detektywi kierują się w swojej pracy kodeksem etycznym, który jest zgodny z przepisami polskiego prawa, dlatego sąd może uznać przedstawiony raport za prawnie zdobyty dowód. Jedną ze znanych, legalnie działających i prowadzących sprawy rodzinne agencji detektywistycznych jest https://spy24.pl/sprawy-rodzinne/.  

Wady i zalety wynajęcia detektywa do sprawy rozwodowej

  Czy warto wynająć detektywa do sprawy rozwodowej? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zaletą na pewno jest prawdopodobieństwo zdobycia nowych dowodów w sprawie, które mogą przechylić szalę na korzyść jednego z małżonków. Zdobyte informacje nie będą jednak dopuszczone jako dowód, jeżeli małżonkowie już od pewnego czasu nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego i nie żyją razem. Dowody muszą dotyczyć czasu sprzed rozpadu małżeństwa.  

Zalety mogą się jednak przerodzić w wady. Zdobyte przez detektywa dowody nie zawsze spełniają oczekiwania oczekującego na nie małżonka lub mogą wręcz wskazywać, że druga strona nie zrobiła nic złego. Wynajęcie detektywa bywa także bardzo kosztowne, co znacznie podnosi cenę, jaką trzeba zapłacić za postępowanie rozwodowe. Warto więc wynająć detektywa, kiedy jeden z małżonków ma uzasadnione podejrzenia co do winy drugiego małżonka, a zdobyte dowody mają jedynie te podejrzenia potwierdzić.