Sposobów na osłonięcie okien jest wiele, a wciąż powstają nowe rozwiązania: estetyczne, praktyczne i uniwersalne. Kiedy firany okazują się trudne w utrzymaniu w czystości, żaluzje znudziły się, a tradycyjne rolety nie pasują do wystroju mieszkania, warto poznać plisy. Żaluzje plisowane to jedno z najlepszych rozwiązań do domu, zwłaszcza tam, gdzie okna są nietypowe i wymagają indywidualnego podejścia do montażu osłon okiennych.

Cechy rolet plisowanych

Żaluzje plisowane na okna wyglądem przypominają harmonijkę wyciętą z papieru lub bibuły. Jednak ten delikatny wygląd jest mylący, ponieważ w rzeczywistości plisy na okna wykonane są z trwałych i solidnych materiałów, które pozwalają na wieloletnie korzystanie z nich bez obaw o to, że pod wpływem promieni słonecznych, chłodu czy intensywnego użytkowania przetrą się lub wyblakną. Przekonały się o tym osoby, które już zdecydowały się na montaż właśnie tego typu osłon okiennych.

Tworzywo, z jakiego wykonana jest harmonijkowa zasłonka na okno, współgra z wysokiej jakości mechanizmem służącym do regulacji. Niewątpliwą zaletą żaluzji plisowanych jest to, że można stosować je na oknach o nietypowych kształtach, czyli tych w formie koła, półkola czy trójkąta, a także na bardzo dużych powierzchniach okiennych w salonach, oranżeriach, na werandach lub w budynkach użyteczności publicznej.  

Rodzaje rolet plisowanych

Coś, co sprawia, że o plisowane rolety pyta coraz więcej użytkowników mieszkań, biur, właścicieli hoteli czy firm usługowych, jest ich uniwersalność. Plisy okienne można dostosować do różnorodnych miejsc montażu, a wykonawca takich żaluzji na życzenie klienta może zasugerować wielorakie rozwiązania służące do ich obsługi.

Plisy do okien dachowych

Plisowane żaluzje idealne na poddasze wyposażone są w linki boczne, dzięki czemu materiał utrzymuje się blisko szyby.

Plisy góra dół

To rozwiązanie, które pozwala na otwieranie osłony okiennej z góry na dół i z góry do dołu. Takie plisy mają specjalne uchwyty z obu stron, aby można było ustawiać je idealnie do swoich oczekiwań. To świetne rozwiązanie w mocno nasłonecznionych wnętrzach, na parterze lub z oknami wychodzącymi na sąsiedni budynek.

Plisy dzień-noc

To przesłony na okna, które świetnie sprawdzają się w nasłonecznionych wnętrzach wymagających przyciemnienia. Z takich żaluzji warto korzystać w sypialni, pokoju dziecięcym, salonie z telewizorem czy w domowym pokoju kinowym. Jednym ruchem można całkowicie zaciemnić wnętrze lub przesłonić dopływ światła jedynie częściowo. 

Plisy do nietypowych kształtów

Producent żaluzji plisowych może zasugerować idealne rozwiązania do okien w kształcie trójkąta, trapezu, łukowych i w kształcie koła. W przypadku takich okien tradycyjne rolety czy żaluzje nie znajdują rozwiązania.

Regulacja żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane mogą być sterowane manualnie za pomocą sznurka, ramienia przedłużającego, korby, korby z silnikiem, a nawet zdalnie za pomocą specjalnych silniczków elektrycznych. To ostatnie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale niezbędne w przypadku wysoko umiejscowionych okien, np. w dachu.

Plisy okienne - gdzie warto je kupić?

Na rynku jest wiele ofert plis okiennych. Warto jednak postawić na sprawdzonego sprzedawcę, który będzie posiadał szeroki asortyment, który sprosta naszym oczekiwaniom. Takim sklepem jest sklep Gama Styl, który posiada swoje studio w Warszawie.

Niezależnie od wybranego modelu plisy produkowane przez sklep Gama Styl są zgodnie z wymogami klienta, na wymiar i w wybranej tkaninie. Wzory tkanin pozwalają na dobranie dekoracji w stonowanym lub wyrazistym odcieniu, z fakturą i rysunkiem. Zamawiając plisy w warszawskim sklepie, można także dostosować kolor profili mocujących tak, by jak najlepiej odpowiadał kolorowi ram okiennych lub wpisywał się w projekt wnętrza. Osoby niedoświadczone mogą liczyć na pomoc projektantów, którzy wskażą najlepszy kolor, sposób mocowania i obsługi wybranych rolet.

Do jakich wnętrz wybierać plisy okienne?

Plisy okienne przede wszystkim powstały z myślą o wnętrzach, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Montowane w ramie okiennej rolety nie zajmują miejsca, stają się minimalistyczną osłoną okna, która pozwoli na zachowanie wrażenia optycznego powiększenia. Można ich więc używać w małych pokojach, w kawalerkach, ale także na poddaszach, na których zamontowano okna dachowe lub w nietypowym kształcie.

Wszędzie tam, gdzie zawieszenie rolet rzymskich czy zasłon będzie przytłaczało wnętrze, tam świetnie sprawdzi się właśnie to modne i nowatorskie rozwiązanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by plisy montować w przestronnych salonach i mieszkaniach w stylu klasycznym lub loftowym. Właściwie nieograniczony wybór wzorów i kolorów tkanin umożliwia ciekawą aranżację okna, niezależnie od preferowanego przez klienta stylu. Rolety plisowane, które zamontowane są w oknie, nie eliminują możliwości powieszenia zasłon czy kotar, które dla wielu miłośników stylizowanych wnętrz są nieodzownym elementem dekoracyjnym.

Dbanie o żaluzje plisowane

Żaluzje plisowane wykonane są między innymi z tkanin poliestrowych impregnowanych. Dzięki temu po zdjęciu z okna można je delikatnie umyć poprzez zanurzenie ich w wodzie z dodatkiem detergentu. Ten prosty sposób pozwala na usunięcie kurzu i roztoczy. Plisy można też regularnie przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką, by pozbyć się z nich powierzchownych zabrudzeń. Co ważne dla wielu użytkowników, taki rodzaj osłony okiennej nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi czyszczących.