Bielizna, szczególnie damski biustonosz, towarzyszy damom już od starożytności. Dlaczego panie potrzebują tego elementu bielizny? Jak zmieniał się przez wieki i co daje współczesnej kobiecie dobrze dobrany, elegancki stanik?

Kiedy pojawiły się pierwsze biustonosze?

Pierwsze kobiety, które używały biustonoszy to starożytne Greczynki. Wynikało to oczywiście z potrzeb – aby mogły swobodnie i na równie z mężczyznami uprawiać sport, potrzebowały dodatkowej części ubioru, która przytrzyma im piersi. Kolejnym etapem kariery stanika lub czegoś na jego kształt, były średniowieczne gorsety. Moda, która wtedy panowała to jednocześnie wydatny biust i talia osy. Nie było to jednak zbyt zdrowe – kobiety przez ciasno zawiązane gorsety mdlały i deformowały sobie żebra, a wszystko to tylko i wyłącznie po to, aby sprostać kanonom piękna. Bielizna, która chociaż odrobinę przypomina dzisiejsze biustonosze, pojawiła się jednak dopiero w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Anglii. To tam powstały pierwsze, trochę bardziej przypominające współczesne biustonosze konstrukcje oparte na drucie i otulone jedwabiem. Nie trudno zgadnąć, że nie było to odzienie zbyt wygodne, szczególnie, jako element bielizny. Kolejne lata przyniosły zupełny zwrot w budowie stanika. Zaczął on składać się z dwóch jedwabnych chusteczek i kilku tasiemek. Owszem, spłaszczał on biust, ale po pierwsze wówczas panowała taka moda, a po drugie, było to na pewno dużo bardziej wygodne, iż wcześniejsze konstrukcje. Lata 30 XX wieku przyniosły rewolucję – wynaleziono nylon i elastyczne włókna. Od tamtej pory staniki już nigdy nie były takie same. W połowie wieku nastąpiła kolejna era w historii biustonoszy – powstał pierwszy push-up. Moda zmienia się. Pojawiły się więc bardzo wycięte bardotki, usztywniające fiszbiny, koronki, regulowane i odczepiane paski. Był również moment, kiedy brak stanika stanowił element manifestu wojujących feministek. Dzisiaj wybór jest prawie nieograniczony nie tylko przez kolory, ale również fasony i materiały, z którego są zrobione biustonosze.

Dlaczego odpowiednie dobranie biustonosza jest tak ważne?

Ok. XIX wieku odkryto, że nie wszystkie piersi są takiego samego kształtu, dlatego zaczęto opracowywać różne wielkości i kształt miseczek. Był to szalenie ważny moment w historii biustonoszy. Dzisiaj już wiemy, że dobry biustonosz to taki, który jest dobrze dobrany. Jednak mimo tej wiedzy, nadal można spotkać na ulicach wiele kobiet, które nie są tego świadome. Stanik, który został odpowiednio dobrany do obwodu, sylwetki, kształtu miseczki i jej rozmiaru potrafi zdziałać cuda nie tylko wizualnie. Przede wszystkim dobrze dobrana bielizna ma zbawienny wpływ na kręgosłup i postawę. Kobiety zaczynają się prostować i dzięki temu piękniej wyglądają, ale też lepiej się czują. Oczywiście poza odpowiednim dopasowaniem do figury, biustonosz musi spełniać jeszcze inne kryteria. Kolor, tkanina, odpowiedni fason – to cechy, które ekskluzywna bielizna damska powinna posiadać.Nie warto marnować ani czasu, ani pieniędzy na noszenie źle dobranego i brzydkiego biustonosza. Dlatego należy poświęcić trochę czasu na poszukiwanie ekskluzywnej bielizny damskiej i znaleźć sklep, który spełni wszystkie oczekiwania.