Większość z nas uwielbia słodycze, jednak nie od dziś wiadomo, że nie należą one do najzdrowszych przekąsek. Są nie tylko kaloryczne, ale i bywają szkodliwe przez zawarte w niektórych z nich substancje, którym do zdrowych daleko. Osoby odchudzające się porzucają jedzenie słodkości, podobnie jak wszyscy ci, którzy nie powinni spożywać cukru lub glutenu. A może być tak alternatywa w postaci zdrowych słodyczy? Czy istnieją smakołyki, które można tak nazwać?

Zdrowe słodycze – alternatywa dla tradycyjnych słodkości?

Powszechnie wiadomo, że słodycze szkodzą. Osobom dbającym o figurę i chcącym prowadzić zdrowy styl życia odradza się ich spożywanie, najlepiej w ogóle. A jaka jest prawda?

Zdrowe słodycze, czyli co jeść, gdy musisz uważać na słodkości

Są sytuacje, gdy słodycze lepiej ograniczyć. Należą do nich przede wszystkim dieta odchudzająca, ale także nietolerancja glutenu, o której stało się głośno ostatnimi czasy. Co w takiej sytuacji zrobić? Można postawić na słodycze bezglutenowe i  słodycze dietetyczne, na sklepowych półkach są również słodycze bez cukru, często będące odpowiednikami tych tradycyjnych. Istnieje także możliwość a także przygotowywania deserów samodzielnie.

Cukier można z powodzeniem zastępować miodem, stewią czy ksylitolem, dzięki czemu desery będą mniej kaloryczne i bardziej zdrowe. Warto także pamiętać o awokado, na bazie którego można zrobić na przykład dietetyczną nutellę, która smakuje doskonale, a jest lekka i zdrowa.


Zdrowe słodycze to także gotowe produkty. W przypadku, gdy nie chcemy bądź nie możemy jeść czekolady, dobrym pomysłem jest zastąpienie cukierków owocowymi galaretkami. Polska firma Vobro ma w swoim asortymencie galaretki z płynnym nadzieniem w środku. Stanowią one lekką, owocową i orzeźwiającą przekąskę i nadają się doskonale dla wszystkich tych, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą jeść czekolady.