W nowoczesnych wnętrzach panuje moda na minimalizm – chodzi tutaj zarówno o formę elementów wystroju pomieszczenia, jak i ich kolorystykę. Jednak monochromatyczne wnętrza mogą być nudne. Dlatego warto zabawić się kolorem, w celu ich ożywienia. Jakie kolory będą pasowały do poszczególnych stylów wnętrzarskich? Jak dobrać kolory, by nie zaburzyć harmonii wnętrza?

Jakie wnętrza są najmodniejsze?

Obecnie panuje moda na duże, przestrzenne wnętrza, często do celów mieszkalnych adaptowane są poddasza starych kamienic. W takich pomieszczeniach idealnie sprawdza się styl loftowy. Niezwykle popularny staje się także styl industrialny. Sporą popularnością cieszą się dalej wnętrza urządzone w stylu skandynawskim czy nawiązujące do japońskiego minimalizmu. Jednak coraz częściej możemy zauważyć, że do tych stylów, w których dominuje często monochromatyzm, wdziera się więcej koloru. Pozwala to jednocześnie na ożywienie wnętrza, ale i dodanie mu indywidualnego charakteru. Dzięki czemu nasze mieszkanie czy dom będzie się wyróżniać na tle innych pomieszczeń urządzanych w podobnym stylu.

Jakich kolorów użyć, by ożywić wnętrze?

Dużo zależeć będzie od tego, jaki wystrój dominuje w Twoim mieszkaniu. Jeżeli we wnętrzu dominuje jeden kolor np. biel, warto postawić na kolor kontrastujący i wnętrze uzupełnić jedynie o dodatki w tym kolorze. Przykładowo do wnętrz skandynawskich, w jakich najczęściej dominują złamane biele, beże i jasne brązy można wybrać dodatki w kolorze ciemnego, zgaszonego granatu. W tym przypadku możesz też postawić na ciemne brązy i zgaszone czerwienie. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby dodatkowego koloru nie było za dużo, gdyż może on zdominować wnętrze i je przytłoczyć.

Do wnętrz w stylu loftowym oraz industrialnym doskonale będą pasowały dodatki w kolorach takich jak ceglana czerwień, pomarańcz czy stłumiona zgniła zieleń.

Jeżeli nie chcesz umieszczać w swoim mieszkaniu wielu dodatków, do ożywienia wnętrza możesz wykorzystać modułowe meble tapicerowane, w których np. rama będzie w wyrazistym kolorze, a siedzisko będzie miało stonowaną barwę. Przykłady takich mebli znajdziesz na stronie zeusmeble.pl/. Warto rozważyć różne kombinacje kolorystyczne.