W sieci można znaleźć wiele blogów, portali i kanałów na portalach społecznościowych, które poświęcone są DIY (z ang. do it yourself, czyli zrób to sam). Chodzi tutaj głównie o różnego rodzaju ozdoby do domu, ale i ciekawe praktyczne rozwiązania, które oprócz pełnienia roli dekoracji będą w pełni funkcjonalne np. mini organizer na biżuterię wykonany z pudełek po zapałkach…

Dekoracje DIY, co będzie potrzebne?

Do wykonania dekoracji DIY można wykorzystać wszystko, od wcześniej wspomnianych pudełek po zapałkach, po różnorodne ozdoby dostępne w sklepach hobbystycznych czy pasmanteriach. Wiele ciekawych przedmiotów można wyczarować między innymi z kul styropianowych o różnej średnicy (np. takich jak te dostępne na stronie loveart.pl/kule-bombki-styropianowe), wstążeczek, papierów ryżowych, serwetek, tasiemek, drewnianych elementów (np. kuferków na biżuterię), farb i mediów. To wszystko można wykorzystać do stworzenia ozdób przy pomocy techniki decoupage. Do wykonania ozdobnej kuli w tej technice potrzebne będą:

W celu wykonania ozdoby z kuli styropianowej należy ją pomalować wybranym kolorem farby akrylowej – najlepiej takim, który będzie ładnie podkreślał przyklejany rysunek. Po wycięciu i nałożeniu rysunku należy posmarować go klejem. Kolejnym krokiem jest nakładanie kolejnych warstw lakieru. Po wyschnięciu lakieru należy nakładać kolejne warstwy. Po wyschnięciu kilku warstw należy wyszlifować papierem ściernym powierzchnię i sprawdzić, czy obrazek jest wyczuwalny. Jeśli pod palcami nie czuć jego krawędzi, można położyć ostatnią warstwę lakieru. Do kuli można przyczepić ozdobną wstążeczkę, dzięki której będzie można ozdobę przyczepić w wybranym miejscu.