Stanowi 22% naszej masy kości, 75% mięśni i ponad 80% krwi. Jest bezbarwna, bezwonna i pozbawiona smaku, a mimo to wszyscy spożywamy jej ponad 1,5 litra dziennie. Woda, bo właśnie o niej mowa to substancja stanowiąca ok. 60% masy ludzkiego ciała, bez której nie mogłoby istnieć życie na ziemi. Przekonaj się, dlaczego odpowiednie spożycie wody jest tak ważne dla funkcjonowania naszego organizmu!

Jaka jest procentowa zawartość wody w organizmie?

Ilość wody w organizmie ludzkim różni się jednostkowo w zależności od płci oraz wieku osoby badanej.
Najwięcej wody znajdziemy w nie do końca rozwiniętym ciele noworodka, które aż w 75% składa się z tego bezbarwnego płynu.
Wraz z okresem dojrzewania (średnio po 12 roku życia) ta ilość zmienia się w zależności od płci. W przypadku kobiet, których ciało posiada większą ilość komórek tłuszczowych, ilość wody jest średnio o 10%  niż u bogatych w tkankę mięśniową mężczyzn.

Zawartość wody w organizmie a jej wpływ na zdrowie.

Woda bierze udział w prawie każdym procesie zachodzącym w naszym organizmie, ta popularna substancja nie tylko przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia tkanek, lecz również pozwala na prawidłowy przebieg termoregulacji, bierze udział w procesie trawienia, wspomaga wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia oraz usuwa toksyny z organizmu. Dodatkowo woda nawilża błony śluzowe stawów oraz gałki oczne, a także zabezpiecza mózg przed uszkodzeniami.

Zawartość wody w organizmie- nadmiar i niedobór.

W zależności od wagi i trybu życia dorosły człowiek powinien spożywać od 2 do 2,5 litrów wody dziennie, taka ilość idealnie wystarczy, by zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.
Zarówno niedobór wypijanej wody, jak i jej nadmiar może być szkodliwy dla ludzkiego organizmu.

Zawartość wody w organizmie- ile powinniśmy pić?

Dietetycy ustalili, że najogólniej każdy człowiek powinien przyjmować ok. 2 litrów wody dziennie, jednak tak naprawdę wszystko zależy od naszego trupy życia. Osoby aktywne fizycznie, sportowcy czy pracownicy fizyczni, by zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie, powinni spożywać więcej wody niż np. osoba pracująca cały dzień przy biurku. Najważniejsze jest jednak by pić wodę w określonych odstępach czasu, nawet jeśli nie czujemy pragnienia, gdyż to właśnie ono jest pierwszą oznaką odwadniającego się organizmu.

Zadbaj o odpowiednią zawartość wody w organizmie swoim i bliskich, zapoznaj się z ofertą darnatury.pl.