Telewizja pozwala pozbyć się napięcia
Jednym z powodów tak dużej popularności telewizji jest to, że już nawet kilka minut spędzonych przed telewizorem pozwala pozbyć się napięcia wynikającego ze stresu. Nie bez powodu wiele osób tuż po przyjściu z pracy lub szkoły od raz zasiada przed ulubionym programem, magazynem lub serialem. W ten sposób odreagowuje problemy – nie jest nowym odkryciem stwierdzenie, że treści video pozwalają na chwilę zapomnieć o otaczającej rzeczywistości.
Telewizja to jeden ze sposobów na poszerzenie horyzontów
Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się kanały popularnonaukowe, które dostępne są w ofercie operatorów takich jak Telewizja Światłowodowa. Dzięki nim można dowiedzieć się wiele na temat zjawisk i wydarzeń, z którymi na co dzień nie ma się wiele wspólnego. I tak polonista może poznać specyfikę budowli starożytnego Egiptu, a matematyk dowiedzieć się więcej na temat najpiękniejszych tras kolejowych Europy.
Telewizja to dobra zabawa
Podstawowym powodem oglądania telewizji jest jednak rozrywka. I to ta funkcja jest najbardziej widoczna po przejrzeniu programu większości stacji telewizyjnych. W ramówkach królują filmy i seriale (różnego gatunku: od lekkich komedii, przez dramaty historyczne, po horrory), transmisje z dużych imprez muzycznych, tanecznych oraz sportowych, a także audycje typu talent shows, np. „MasterChef”, „Mam talent” czy „X-factor”.
Telewizja to odpoczynek od codzienności
Wiele osób zapytanych o to, dlaczego tak wiele czasu spędza przed telewizorem odpowiada: to pozwala oderwać się od rzeczywistości. Trudno się z tym nie zgodzić. Wizyty w najodleglejszych zakątkach świata, na imprezach zorganizowanych po drugiej stronie globu lub na planach filmowym, dla przeciętnych zjadaczy chleba są nie do zrealizowania. Zobaczenie tego bez wychodzenia z domu na ekranie telewizora – już jak najbardziej tak.
Telewizja zacieśnia więzi rodzinne i koleżeńskie
Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że telewizja zacieśnia więzi rodzinne i koleżeńskie. W końcu większość ogląda ją w towarzystwie członków rodziny, a także (choć rzadziej) znajomych. W pierwszym przypadku pojawia się tzw. oswojona rutyna – do zbliżenia dochodzi poprzez wspólne komentowanie prezentowanych na ekranie wydarzeń oraz śledzenie tych samych seriali. Z kolei w drugim chodzi raczej o funkcje typowo rozrywkowe – maraton filmów lub transmisje z festiwali muzycznych na pewno umilą imprezę w gronie przyjaciół.