Masz pozbawione blasku, suche włosy? Po zimie przypominają one bardziej strzępy przypadkowo ułożonych kosmyków niż burzę loków? Wszystko można naprawić poprzez intensywne i systematyczne odżywienie.

Regeneracja powinna mieć na celu odbudowę ich naturalnych właściwości. Bardzo często suche włosy o wiele łatwiej ulegają zniszczeniu. Dzieję się tak, ponieważ połamany kosmyk nie przepuszcza niemal żadnych składników odżywczych. Powodem takiego stanu najczęściej jest zły dobór kosmetyków, nieprawidłowa pielęgnacja oraz częste zabiegi stylizacyjne.

 

Czego należy unikać przy pielęgnacji suchych włosów?

Włosy suche, zniszczone codziennym myciem, prostowaniem czy częstym farbowaniem mogą się łamać i rozdwajać. Warto wiedzieć, że zasługują one na intensywną regenerację. W codziennym pośpiechu łatwo można zapomnieć o odpowiednim traktowaniu naszych kosmyków, przez co będą wyglądały jeszcze gorzej, a w najgorszym scenariuszu nawet zaczną wypadać. Warto wiedzieć, jakie najczęściej popełniane błędy mogą pogorszyć stan naszych suchych włosów: 

  1. Mycie kosmyków w zbyt gorącej wodzie pozbawia ich naturalnej substancji ochronnej.
  2. Mocne pocieranie końcówek ręcznikiem, może prowadzić do ich łamliwości.
  3. Czesanie suchych włosów małym grzebieniem sprawi, że włosy będą wyrywane, a nie rozczesywane.
  4. Codzienne używanie prostownicy czy lokówki sprawia, że włosy szybkiej się wysuszają, a przy zbyt wysokiej temperaturze mogą się łamać i kruszyć.
  5. Częste zabiegi, takie jak farbowanie czy rozjaśnianie również negatywnie wpływają na stan włosa, który po pewnym czasie staje się matowy i sztywny.
  6. Latem suche włosy mogą być narażone na działanie promieni słońca czy sól morską, które nie tylko puszą kosmyki, ale pozbawiają je naturalnego nawilżenia.
  7. Stosowanie zbyt silnych kosmetyków, niedostosowanych do naszego rodzaju włosów sprawi, że będą one szybciej się przetłuszczać, a na skórze głowy może pojawić się łupież.
  8. Nie zapuszczaj włosów w nieskończoność. Regularne podcinanie końcówek sprawi, że będą one lżejsze, bardziej odżywione i w znacznie lepszej kondycji.
  9. Częste korzystanie z klimatyzowanych pomieszczeń również może wysuszać włosy.

Kilka zmian dotychczasowych nawyków i większa świadomość na temat potrzeb włosów i dostępnych kosmetyków sprawią, że codzienne dbanie o suche włosy przywróci im blask i doda objętości. Należy jednak  pamiętać, że tego rodzaju kosmyki są bardzo wymagające. Szczególnie pomocna w walce z przesuszeniem jest właściwa pielęgnacja za pomocą odpowiednio dobranych preparatów, szamponów i odżywek.

 

Jak wybierać najlepsze kosmetyki dla suchych włosów?

Najczęstszy problem suchych i zniszczonych włosów powodują niewłaściwe sposoby pielęgnacyjne, które zakłócają naturalną równowagę włosów. Kupując kosmetyki do stylizacji powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich przeznaczenie, ale i skład produktu.

 

Składniki, które powinien mieć Twój produkt do pielęgnacji włosów

Składniki, które powinny znaleźć się w każdym z preparatów dla suchych włosów to: len, owies, migdały, masło shea, keratyna, olej arganowy. Mają one działanie głęboko nawilżające oraz regenerujące. Można też uzupełnić pielęgnację domowymi sposobami, jak maseczka z banana, awokado lub oliwy z oliwek, które wzmacniają mocno przesuszone kosmyki. Natomiast włosy pozbawione blasku uratuje jasne piwo pszeniczne. Wystarczy spłukać nim głowę. Jeśli natomiast twoim głównym problemem są rozdwojone końcówki, po każdym myciu głowy płucz je zimną wodą. Warto sięgnąć również po szampony i odżywki dedykowane suchym włosom (np. https://www.apteka-melissa.pl/produkt/emolium-szampon-nawilzajacy-200-ml,504.html), które nie naruszają bariery hydrolipidowej naskórka, a dzięki łagodnej formule – pomagają zachować naturalne pH skóry. 

 

Dieta a pielęgnacja suchych włosów

Chcąc uniknąć problemu suchych włosów powinniśmy zatroszczyć się również o skórę głowy, poprzez stosowanie diety bogatej w zdrowe tłuszcze, witaminy oraz nawadnianie organizmu odpowiednią ilością wody mineralnej. Zrównoważona dieta wywiera niewątpliwy wpływ także na stan włosów. Powinna być one bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, mikro- i makroelementów oraz witaminy, jak te z grupy B, cynk lub biotyna. Stanowią one nie tylko źródło substancji budujących strukturę włosa.

Te drobne, ale niezwykle istotne dla włosów działania pomogą przywrócić ich naturalny, zdrowy wygląd, a także zregenerują kosmyki zniszczone złą pielęgnacją, stylizacją oraz niewłaściwą i ubogą w cenne składniki codzienną dietą.