Każdy z nas w ciągu dnia pozbywa się nadmiaru gazów z organizmu, które naturalnie powstają w naszych jelitach albo trafiają wraz z jedzeniem do naszego żołądka. Niekiedy dochodzi do ich nadprodukcji. Wówczas gromadzą się w naszym układzie pokarmowym przez co czujemy się ociężali, przepełnieni, a nasz brzuch powiększa swoje rozmiary. Główną przyczyną wzdętego brzucha jest zazwyczaj niewłaściwa dieta. Często jej zmiana pozwala na wyeliminowanie problemu z wzdęciami i znów pozwala nam czuć się lekko, nawet po posiłkach.


Pij wystarczającą ilość płynów

Zbyt mała ilość dostarczanej przez nas wody powoduje zaparcia, którym zazwyczaj towarzyszą wzdęcia. Jeżeli cierpisz na ten problem koniecznie pij więcej płynów – unikaj tych gazowanych i słodzonych, gdyż przyczyniają się do gromadzenia gazów w układzie pokarmowym. Możesz za to sięgnąć po szklankę ciepłej wody z sokiem cytrynowym lub po prostu sam sok. Ma on właściwości pobudzające procesy trawienne.

Dodawaj imbir do jedzenia i napojów

Dobroczynne właściwości imbiru znane są ludzkości od wieków. Oprócz działania przeciwzapalnego czy antywirusowego imbir pomoże nam również w walce z wzdęciami. W jego skład wchodzi enzym zingibaina, który pomaga w trawieniu białek. Imbir wspomaga też proces krążenia tym samym usprawniając pracę wszystkich organów, również tych wchodzących w skład układu pokarmowego.

Jedz banany

Owoce te bogate są w potas – związek mineralny, który wspomaga walkę z wzdęciami poprzez regulację gospodarki wodnej w organizmie. Banany są łatwo dostępne o każdej porze roku, nie będzie wiec problemu z wprowadzeniem tego owocu na stałe do diety. Potas wpływa również na gospodarkę sodu i ograniczenie jego wchłaniania z pokarmu - sód zatrzymuje wodę w organizmie, sprzyjając wzdęciom.

Sięgaj po jogurty

Problemy z wzdęciami mogą wiązać się z zaburzeniami flory bakteryjnej w jelitach. Niewłaściwa dieta, uboga w warzywa i owoce czy przebyta kuracja antybiotykowa, skutkują zubożeniem naszej mikroflory. Bakterie jelitowe są niezbędną częścią procesów trawiennych i zaburzenie ich składu w jelitach prowadzi do problemów trawiennych i wzdęć. Aby uzupełnić układ pokarmowy w dobre bakterie powinniśmy sięgać po jogurty, które zawierają żywe kultury bakteryjne.

Jedz owoce wspomagające procesy trawienne

Niektóre z owoców mogą stymulować lub nawet bezpośrednio wspomóc nasze trawienie. Papaja zawiera enzym – papainę. Ma on właściwości proteolityczne przez co dodany do mięsnych potraw pomoże nam w prawidłowym trawieniu białka. Enzym o takim samym działaniu – bromelainę, zawierają ananasy. Również one nadają się jako dodatek do potraw mięsnych np. z kurczaka.

Jako przyprawy używaj pieprzu cayenne

Przyprawa ta zawiera kapsaicynę – związek, który usprawnia procesy trawienne tym samym zmniejszając produkcję gazów i wzdęcia.

Pij herbatki ziołowe łagodzące wzdęcia

Zioła na problemy wzdęć stosowane są od dawna. Pozwalają one usprawnić pracę układu pokarmowego, zapobiec nadmiernej fermentacji albo działają rozkurczowo. W przypadku wzdęć najlepiej sięgnąć po ziołowe herbatki z mięty, szałwii, kopru włoskiego czy kminku.

Sięgnij po leki na wzdęcia

Przy nadmiernej ilości gazów w układzie pokarmowym pomocne będą leki na wzdęcia. Ich działanie opiera się zazwyczaj na środkach powierzchniowo czynnych np. simetikonie (szczegóły TUTAJ). Związki te działają na pęcherzyki gazów w układzie pokarmowym powodując ich rozbicie. Dzięki temu organizm skuteczniej może usuwać nadmiar gazów, a my nawet po obfitszym posiłku czujemy się lekko i bez uczucia wzdęcia.