Wybierasz się na trekking czy w góry jesienią lub zimą? A może masz w planach inną formę aktywności fizycznej w chłodniejsze dni? Świetny pomysł - pod warunkiem, że odpowiednio się ubierzesz. Buty, bielizna czy warstwa spodnia są ważne. Jednak kluczowa dla Twojego komfortu jest właściwie dopasowana kurtka do zadań specjalnych.

Jak zatem wybrać osłonę wierzchnią i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Tych kilka wskazówek powinno ułatwić Ci dokonanie wyboru.

Hardshell czy softshell?

Te dwie nazwy z całą pewnością słyszałeś. Odnoszą się one do dwóch sposobów podejścia do zimowego okrycia. Dawniej – hardshell oznaczało 3-warstwowy system ochrony: od bielizny termoaktywnej, przez warstwę ocieplającą (wykonaną choćby z tkaniny polarowej), po membranową kurtkę. Softshell miał być oddychającą tkaniną, która łączyłaby wszystkie te funkcje.

Obecnie jednak ten podział rozumiemy nieco inaczej. Hardshellem określa się kurtki – membrany, które zapewniają skuteczną barierę przed wilgocią i wiatrem. Wymagają zawsze docieplenia. Softshell zaś to niezwykle praktyczna, odporna na wiatr tkanina, która dobrze dopasowuje się do większości warunków klimatycznych. Bardzo dobrze sprawdzi się w niemal każdej pogodzie – od tej wiosenno-letniej, aż po jesienno-zimową, przy nieznacznym dociepleniu.

Pod kurtkę softshellową zakładamy jedynie termoaktywną bieliznę i zwykłą koszulkę funkcyjną – nie potrzebujemy polara czy grubego swetra. A to oznacza znacznie większy komfort na trasie. Gdy zaś temperatura jest niższa – wystarczy grubsza bielizna termiczna lub docieplenie.

Kiedy więc przyda się kurtka membranowa? Gdy wiesz, że czeka Cię wędrówka w naprawdę trudnych warunkach: na silnym wietrze i intensywnym śniegu lub deszczu – nic nie zabezpieczy przed wilgocią tak dobrze, jak membrana.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kurtkę na zimę?

Skoro już wiemy, że softshell to jedno z ciekawszych rozwiązań, pozostaje dookreślić, jakie jeszcze parametry mają znaczenie. Wymieńmy te najważniejsze:

I jeszcze jedna istotna rzecz: wybierając kurtkę do zadań specjalnych postaw na sprawdzonego producenta. Inwestując w dobrą markę, wybierasz okrycie wierzchnie, które nie zawiedzie Cię przez wiele sezonów, pozwalając w pełni cieszyć się urokami aktywności outdoorowej również w chłodne dni.