Lęk przed stołem operacyjnym towarzyszy chyba każdemu i jest zupełnie zrozumiały. Zawsze coś może pójść nie tak, zawsze jest jakieś ryzyko… Ale czy aby na pewno zawsze? Niektóre zabiegi należą do czysto kosmetycznych, niektóre zaś zmieniają nasze życie na lepsze, będąc w 100% bezpiecznymi. Bezbolesna, szybka i nieinwazyjna jest też operacja zaćmy. Pacjenci ze zdiagnozowaną kataraktą, jak z łaciny nazywa się zaćmę, wiedzą, że interwencja chirurgiczna jest w tym przypadku nieodzowna. Na czym polega i czy naprawdę trwa tak krótko?

3 proste kroki

 

Istotą zaćmy jest mętniejąca soczewka oka. Zdrowa soczewka powinna być elastyczna i przezroczysta. Tylko wtedy może spełniać swoje zadanie – przepuszczać promienie świetlne i odpowiednio skupiać je na siatkówce, co jest warunkiem ostrego widzenia. Z wiekiem, a także pod wpływem silnych leków steroidowych, problemów metabolicznych czy mechanicznych urazów głowy lub oczu, soczewka staje się mętna. Nadal przepuszcza światło (choć z biegiem czasu coraz mniej), ale traci zdolność skupiającą, przez co chory widzi z coraz mniejszą ostrością, dokładnie tak, jakby oglądał świat przez zabrudzone, przykurzone szkło. Kolory i kształty stają się coraz mniej wyraźne.

 

Skoro problem tkwi w soczewce, możesz się domyślić, że i operacja zaćmy skupiać się będzie na tym elemencie oka. Działania chirurga podczas zabiegu można podzielić na 3 zasadnicze części:

 

 

Tak, to wszystko. Teraz chyba łatwiej uwierzyć, że całość trwa od 15 do 30 minut, prawda? Nacięcie rogówki, trzeba przyznać, brzmi dość brutalnie. Ale spokojnie – przed zabiegiem pacjentowi zaaplikowane zostają specjalne znieczulające krople oraz dobrane odpowiednio do jego potrzeb leki uspokajające. To sprawia, że cały zabieg jest zupełnie bezbolesny. Jednorazowo można zoperować tylko jedno oko. Jeżeli i drugie wymaga interwencji chirurga, kolejny zabieg można przejść po upływie co najmniej 14 dni od pierwszego.

 

Czas oczekiwania i koszty

 

Ile czeka się na operację zaćmy? Zależy to od rodzaju zabiegu, na który się zdecydujesz. Na ten refundowany przez NFZ czeka w tej chwili w Polsce ok. 540 tys. chorych, co oznacza średni czas oczekiwania ok. 18 miesięcy… W tym przypadku dostępne są jedynie zwykłe soczewki jednoogniskowe bez dodatkowych właściwości. Inaczej jest podczas operacji odpłatnej w prywatnej klinice. Wówczas pacjent może wybrać soczewkę, która przy okazji rozwiąże jego problemy z krótkowzrocznością czy astygmatyzmem. Nie musi też martwić się czasem oczekiwania na zabieg – zazwyczaj wynosi on maksymalnie 3 tygodnie. Ceny operacji zaćmy w trybie prywatnym zaczynają się od 3 tys. zł. Warto rozważyć takie rozwiązanie – choroba postępuje dosyć szybko i bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie.