Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębach, nawet jeśli głośno tego nie przyznaje. Tymczasem, większość z nas zmaga się z uporczywymi przebarwieniami, które pojawiają się w postaci plamek, żółtych nalotów i innych szpecących nasz uśmiech tworów. Czy zawsze są oznaką tylko próchnicy? Jak sobie z nimi poradzić?

Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami jest ustalenie ich przyczyny. Często, podczas wywiadu lekarskiego przeprowadzanego u stomatologa, staramy się zataić niewygodne lub wstydliwe dla nas fakty, jak na przykład ukradkowe palenie papierosów lub niezbyt regularne mycie zębów. W ten sposób jednak tylko uciekamy od problemu, który nas dogania, a nie go rozwiązujemy.

Plamy i nacieki na zębach przybierają różnorodną barwę – od kredowobiałej aż do czarnej. W wielu przypadkach, kolor przebarwienia opowiada historię jego powstania oraz stopień zaawansowania problemu.

Przebarwienia mogą spędzać nam sen z powiek, jeśli w trybie natychmiastowym nie udamy się do dentysty. Warto też dokładnie przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Przydatna może się okazać szczoteczka soniczna. Zmieniona barwa zębów nie jest już tylko kwestią czysto estetyczną, ale przede wszystkim świadczy o nieprawidłowościach: czy to w rozwoju samego zęba, czy w procesach zachodzących w całym naszym organizmie.Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez internetowystomatolog.pl - Oddział Shop Dent w Gdańsku zajmujący się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej.