To, w jaki sposób możemy wykończyć podłogę, zależy od nas. Od tego, w jakich kosztach musimy się zmieścić, na czym nam zależy, oraz jaka jakość i trwałość będzie dla nas najbardziej satysfakcjonująca.

Zastanawiając się nad wyborem podłogi zawsze staniemy przed wyborem co wybrać: parkiet czy panele. Oczywiście w kategorii najbardziej wytrzymałych i eleganckich, ale również i drogich podłóg, prym wiodą powierzchnie drewniane.

Decydując się na drewnianą podłogę, należy pamiętać o tym, że konieczne jest jej stała pielęgnacja.

W przeciwieństwie do popularnych, tanich paneli laminowanych, podłoga drewniana wymaga odpowiednich „zabiegów” podczas jej użytkowania, ale za to może podarować nam trwałość i piękny wygląd nawet na kilkadziesiąt lat. Jednak, aby zachować jej świetność, należy czasami poddać ją zabiegowi cyklinowania.  Generalnie przyjmuje się, że cyklinowanie intensywnie używanej podłogi, to zadanie wykonywane, co około 15 lat, a w przypadku podłóg o mniejszym stopniu ich użytkowania około 20. Cyklinowanie, zagwarantuje nam możliwość renowacji, jak i cieszenia się podłogą wyglądającą jak nowa, przez kolejne lata.

Ale czym jest tak naprawdę ta tajemnicza usługa, jaką jest cyklinowanie?

Jest to usuwanie wierzchniej warstwy zarówno starego lakieru, jak i desek. Po co? Istnieje wiele powodów, kiedy należy wykonać cyklinowanie. Głównie jednak, decydujemy się na nie, kiedy lakier zaczyna pękać, często po prostu ze starości i użytkowania, i dostają się pod niego pęcherzyki powietrza. Potrafią one także wniknąć w wierzchnią warstwę drewna. Wtedy to podłoga, przestaje być gładką, błyszczącą taflą i zaczyna być widać na niej nierówności. Także w przypadku drewna, nawet najwyższej jakości, poprzez częste naciski mogą pojawić się wgniecenia, jako że jest ono materiałem dosyć plastycznym. No i oczywiście pojawiają się także rysy i uszkodzenia na lakierze.

Cyklinowanie najlepiej jest powierzyć fachowcom, mający odpowiedni sprzęt i doświadczenie.

Za pomocą cykliniarki usuną oni właśnie tą problematyczną, wierzchnią, zniszczoną warstwę lakieru, wraz z około milimetrem warstwy drewna. Oczywiście nie dzieje się to za jednym razem. Cyklinowanie to kilka cykli, w trakcie których używa się różnej grubości powierzchni ścierających. Mają one zagwarantować zarówno usuniecie zanieczyszczeń i nierówności, jak i ponowne wygładzenie powierzchni, aż do uzyskania niemalże lustrzanego efektu. Następnie, często stosowaną metodą, jest zebranie pyłu powstającego podczas cyklinowania i wymieszanie go z odpowiednią zaprawą żywiczną. Mieszanka taka służy za swego rodzaju kit, do wypełniania wszelakich szczelin (które mogą przez lata powstać, w związku z wysuszaniem, a tym samym kurczeniem się drewna), a dzięki temu że stosuje się na podłogę jej własny materiał, nie odbiega on w żaden sposób kolorystycznie od reszty powierzchni.

Gdy podłoga drewniana jest już wygładzona, a szczeliny i nierówności uzupełnione, można zacząć nakładać kolejne warstwy podkładu i lakieru. Sam podkład powinien przeschnąć przez około dobę, zanim pokryje się go lakierem. Następnie nakładamy kolejną warstwę. Pomiędzy warstwami jest konieczne zmatowienie poprzedniej. Ale zanim się do tego zabierzemy, musi ona dokładnie wyschnąć i co najważniejsze nie być narażona na pył ani nawet ruch powietrza. Lakier do drewna dopóki całkowicie nie stwardnieje, jest bardzo podatny na zanieczyszczenia i zmianę faktury. Aby uzyskać optymalny efekt, najlepiej sprawdzają się 2-3 warstwy dobrej jakości produktu.

Autor: Fudalej - Cyklinowanie parkietu w Krakowie i okolicach