Od dłuższego czasu panuje przekonanie, że kobieta będąca w ciąży nie powinna odwiedzać dentysty – nic bardziej mylnego. Jeśli coś niepokojącego dzieje się z zębami przyszłej mamy, wizyta jest wskazana. Natomiast jeśli konieczne będą zabiegi sttoloto wiedzieć, które są bezpieczne dla ciąży.

Ciąża a stan zębów

Przyszłe mamy muszą być świadome, że ciąża nie wpływa korzystnie na stan zębów. Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety w ciąży zmieniają pH śliny. Sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów, które narażają zęby na atak próchnicy. Dodatkowo poranne nudności, wymioty i podjadanie może negatywnie odbić się na szkliwie zębów. Taki stan rzeczy sprawia, że zęby są znacznie bardziej narażone na atak próchnicy, a same dziąsła na choroby i krwawienie.

Leczenie zębów w ciąży

Przy wykonywaniu niektórych zabiegów dentystycznych u kobiet będących w ciąży nie ma przeciwwskazań. Do niektórych natomiast konieczna jest konsultacja z lekarzami. Oto kilka podstawowych zabiegów i informacje o ich wykonywaniu w ciąży:

Ze znieczuleniem czy też bez?

Leczenie zębów w ciąży jest sprawą indywidualną i o większości czynności decyduje lekarz stomatolog po indywidualnej konsultacji. Podobnie w kwestii znieczulenia – nie zaleca się przyjmowania w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast po tym czasie decyduje już lekarz. Badania jednak pokazują, że samo znieczulenie może mieć mniejszy wpływ na płód niż ból i stres, który pojawia się w przypadku leczenia bez znieczulenia. Dlatego też przystąpieniem do leczenia dowiedzieć się czy nie ma żadnych przeciwwskazań zarówno u lekarza stomatologa, jak i u lekarza, który prowadzi ciążę.  

Artykuł powstał we współpracy z: Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT Warszawa