Kaszel – uciążliwy, nieprzyjemny, przedłużający się, a nawet bolesny. Można znaleźć na niego wiele negatywnych epitetów, a czy można znaleźć również pozytywy? Można! Pojawienie się kaszlu jest oznaką tego, że nasz organizm chce obronić się przed negatywnym czynnikiem. Chwilowo kaszel może pojawić się, gdy w naszych drogach oddechowych pojawi się dym, zanieczyszczenia czy nawet owad. Zostaje na dłużej jako oznaka podrażnienia i choroby. Nasze ciało chce pozbyć się tej niedogodności, więc gwałtownie usuwa powietrze z dróg oddechowych. Jak rozpoznać rodzaj kaszlu? I co zastosować na kaszel?

Produktywny lub nieproduktywny

Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu. Suchy, czyli nieproduktywny, związany jest z odczuciem podrażnienia, przypominającego łaskotanie. Objawia się napadami kaszlu lub ustawicznym pokasływaniem bez odkrztuszania wydzieliny. Przy infekcji zwykle jest pierwszym symptomem i może trwać kilka dni, o ile nie zaczniemy od razu nawilżać gardła. W drugiej kolejności pojawia się kaszel produktywny, inaczej zwany mokrym. Ten wiąże się z nieprzyjemnym odrywaniem się i odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Oznacza to, że spływa ona z nosa i zatok, a dzięki kaszlowi organizm stara się usunąć ją z organizmu. Aby to ułatwić, najlepiej zastosować sposoby rozrzedzające wydzielinę.

Leki z domowej apteki

Zastanawiając się, co zastosować na kaszel, dobrze jest najpierw spróbować naturalnych sposobów. Istnieje wiele metod, które nawilżą drogi oddechowe i ułatwią odkrztuszanie:

Jak skutecznie uwolnić się od kaszlu?

W wielu przypadkach naturalne sposoby są niewystarczające. Gdy objawy się utrzymują i myślimy, co pomoże na kaszel skutecznie, lepiej zwrócić się w stronę sprawdzonych lekarstw. Dobrze jest zastosować syrop, który zwiększy skuteczność naturalnego działania układu oddechowego. Przykładowo ambroksol (substancja lecznicza znajdująca się w syropie Mucosolvan), wpływa na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i tchawicy, dzięki czemu organizm łatwiej może poradzić sobie z usunięciem jej z dróg oddechowych. Gdy chodzi o zdrowie, lepiej nie ryzykować, czekając zbyt długo, bo może to doprowadzić do przewlekłej choroby.