Myślisz, że ktoś zainteresuje się ogłoszeniem sprzedaży zaniedbanego, słabo oświetlonego mieszkania? Zanim wystawisz ogłoszenie, upewnij się dwa razy, cz zrobiłeś porządek we wnętrzu, a fotografie są czytelne i odzwierciedlają faktyczny stan nieruchomości.

Od szczegółu do ogółu: zadbaj o porządek we wnętrzu

Nawet, jeśli nie jesteś architektem, specjalistą ds. aranżacji wnętrz, ani tzw. home stagerem, bazując na kilku naszych wskazówkach będziesz w stanie sprzedać swoje mieszkanie nie tylko szybciej, ale i przy cenie, która będzie cię w pełni satysfakcjonowała.

Jedyne co musisz zrobić, to uporządkować przestrzeń, odświeżyć ściany, zadbać o optymalne oświetlenie i pozbyć się wszystkich pamiątek z półek, które mimo że są twoim znakiem rozpoznawalnym, mogłyby z jakiegoś powodu zniechęcić potencjalnego nabywcę do podpisania umowy.

Przygotowujemy mieszkanie na sprzedaż krok po kroku

Krok 1: Pozbądź się drobnych usterek, które mają wpływ na odbiór mieszkania

Zanim uporządkujesz przestrzeń, zrób prosty rachunek i zabierz się za modernizację wnętrza. Zleć dokładnie odświeżenia wszystkich mebli tapicerowanych, a sam chwyć w rękę wałek i pomaluj ściany, które są najbardziej zaniedbane.

Pamiętaj, że jeśli na ścianach są widoczne ubytki w gładzi, uzupełnij je, wyrównaj papierem ściernym i dopiero wtedy ruszaj z malowaniem. Koszt zakupu wysokiej klasy farb lateksowych, wałków i pędzli dla mieszkania o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych to góra kilkaset złotych, a ostateczny efekt będzie lepszy niż myślisz.

W międzyczasie napraw cieknący od roku kran, wymień uszkodzony w salonie panel podłogowy i upewnij się, że fronty mebli w salonie nie mają ubytków, a porysowaną ramę okna PCV skutecznie zamaskowałeś roletą wewnętrzna.

Krok 2: Posprzątaj mieszkanie po dzieciach i domowych pupilach

Przed wykonaniem fotografii do ogłoszenia sprzedaży mieszkania uporządkuj wszystkie pomieszczenia. Co ważne - mimo że legowisko dla kota w salonie i rozsypane na podłodze pokoju dziecięcego puzzle nie powinny mieć przecież większego znaczenia dla przyszłego właściciela, to wszystkie tego typu niuanse traktuj na serio.

Zabałaganione wnętrze będzie jednym z powodów, dla którego potencjalny nabywca nie będzie miał ochotę na umówienie się z na oględziny i dalszą negocjację. Zresztą, zastanów się. Czy sam byłbyś zainteresowany mieszkaniem względnie nowym, ale sprawiającym wrażenie totalnie zapuszczonego?

Podobnie zresztą z rowerami, które do tej pory trzymałeś w pokoju dziecka. Wynieś je z mieszkania do piwnicy, przynajmniej tymczasowo. Jeśli nie masz warunków, poproś o pomoc rodzinę lub znajomych.

Krok 3: Zadbaj o odpowiednie doświetlenie wszystkich pokojów

Pozbądź się starego żyrandola w pokoju dziennym, którzy rzuca dwa razy więcej półcieni od plafonu, ale z jakiegoś powodu nie wymieniłeś go przez ostatnich 5 lat. Jeśli wolisz, możesz uzupełnić wnętrze o kilka kinkietów ściennych lub opraw typu LED.

Pamiętaj, że nie wszystko da się ukryć na fotografiach i nawet jeśli do przygotowania dokumentacji zdjęciowej poprosisz profesjonalistę, spodziewaj się, że wszystkie braki i tak wyjdą przy pierwszych oględzinach na miejscu.

Krok 4: Przygotowanie zdjęć do ogłoszenia powierz fotografowi

Nie oszczędzaj na fotografiach. Jeśli myślisz, że zwykłym aparatem kompaktowym za 300 złotych lub swoim nowym smartfonem wykonasz dobrej klasy zdjęcia, które będziesz mógł wykorzystać do prezentacji mieszkania w ogłoszeniu, to jesteś w błędzie.

Przygotowanie szybkiej sesji zdjęciowej 2-, 3-pokojowego lokalu to góra 500 złotych, a możesz być pewien, że zainteresowanie twoją ofertą będzie o połowę większe od całej reszty.

Krok 5: Utrzymaj porządek do chwili podpisania umowy

Oględziny umawiaj w dzień i przed każdą wizytą potencjalnego kupca upewniaj się, że mieszkanie jest utrzymane w dokładnie takim stanie, jak na fotografiach; oczywiście w miarę możliwości.

Jeśli sprzedajesz mieszkanie, w którym już nie mieszkasz, prezentację nieruchomości warto powierzyć pośrednikowi.Piotr
Artykuł powstał we współpracy z DreamDesign - aranżacje wnętrz kraków - specjaliście w projektowaniu i dekorowanie wnętrz.