Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wystroju każdego wnętrza. Prawidłowo oświetlony pokój - obojętnie czy będzie to biuro, czy salon, czy kuchnia i łazienka - pomaga w utrzymaniu zdrowego wzroku, a także ma niebagatelny wpływ na psychikę, nastrój i ogólne samopoczucie mieszkańców lub użytkowników danego pomieszczenia. Niezwykle ważne są lampy biurowe, czyli takie, które pomagają i służą nam podczas pracy.

Oświetlenie biurka

Oświetlenie biurek jest niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy praca przy nich odbywa się minimum przez 4 godziny dziennie. Lampa musi odpowiednio oświetlać nie tylko powierzchnię, która służy do pracy, ale i nie męczyć oczu. Źródło światła bezpośredniego nie powinno znajdować się na linii wzroku, ale poniżej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, by nie raziło oczu, a tym samym by oczy się nie męczyły. Jest bardzo dobrze, gdy światło z lampy biurkowej - obojętnie stojącej czy też kinkietu - ma ciepłą barwę, zbliżoną jak najbardziej do koloru naturalnego światła.

Jakie lampki biurkowe wybrać?

W zasadzie każda lampka biurkowa jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak, zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie, przymierzyć się do oświetlenia. Usiąść za biurkiem, sprawdzić na jakiej wysokości znajduje się bezpośrednie źródło światła, czy klosz lampy je zakrywa i czy oświetlenie nas nie męczy. Możemy wybrać każdy typ lampy stojącej. Może to być lampka biurkowa wolno stojąca, może być z klipsem (mocowanie do biurka za pomocą plastikowego klipsa). Lampka może mieć ledowe światło punktowe lub żarówkę energooszczędną albo ledową.

Lampa stojąca czy kinkiet?

Ale biuro i praca w biurze nie ograniczają się wyłącznie do pracy przy biurku. Biuro to także całość pomieszczenia, które warto odpowiednio doświetlić. Zachowując stylistykę i estetykę wystroju wnętrza, można zastosować lampy w postaci kinkietów mocowanych do ściany, lamp wiszących lub lamp podłogowych, które mają dwa kierunki oświetlenia - jeden zwrócony ku górze, a jeden w dół. Wszystko zależy od tego, co chcemy oświetlić i czemu źródło światła ma służyć - czy być głównym oświetleniem pomieszczenia, czy też ma wyeksponować jego fragment, a może ma za zadanie tylko doświetlić powierzchnię?

Lampa w biurze

Lampy biurowe mają więc kilka odsłon. Nie są tylko typowymi lampkami ustawianymi na biurkach, ale mogą także doświetlać pomieszczenie lub je oświetlać. Takie lampy mogą mieć także różne kształty - od nowoczesnych do stylizowanych retro lamp przypominających stare oświetlenie na naftę. Najważniejszy w tym wszystkim jest nie kształt samej lampy i jej wzornictwo, ale efekt świetlny, przy którym będziemy spędzać kilka godzin dziennie. I o nim należy pamiętać wybierając odpowiednią lampę.