Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego masaż relaksacyjny powoduje tak radykalną poprawę samopoczucia? Co w nim jest takiego, że przynosi ulgę zmęczonemu ciału, ale też odpręża, uspokaja, wprowadza w lepszy nastrój?


Oddziaływanie masażu

Nie ulega wątpliwości, że masaż ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Prawidłowo wykonany masaż polepsza odżywienie tkanek, dotlenia skórę i pobudza zakończenia nerwowe, regeneruje mięśnie i stawy czyniąc je bardziej sprężystymi i elastycznymi, przyspiesza przemianę materii, stymuluje przepływ krwi i limfy, usuwa napięcie mięśniowe i nerwowe oraz psychiczne. Jednym słowem wywołuje w organizmie szereg korzystnych reakcji o charakterze miejscowym i ogólnym, odczuwalnych w zakresie wszystkich układów i procesów, na poziomie układu oddechowego, krążenia, nerwowego, pokarmowego, skóry i tkanki łącznej, tkanki mięśniowej i stawów, procesów metabolicznych, regeneracyjnych, myślowych.

Niezbędne warunki

Naturalnie podstawowym warunkiem skuteczności jest dopasowanie rodzaju masażu do potrzeb konkretnej osoby oraz jego profesjonalne wykonanie. Oprócz tego jednak istotne znaczenie mają takie czynniki, jak właściwe otoczenie, dobry sprzęt, miły nastrój, a przede wszystkim kluczowy element – naturalne olejki, takie jak na przykład olejki do masażu Juventas. Połączenie ciepłego olejku z odpowiednią techniką masażu to prawdziwa ulga dla zmęczonego ciała i udręczonej napięciem i zmartwieniami duszy. To właśnie kojące działanie aromatycznego olejku ma ogromne znaczenie dla procesu uspokojenia i odprężenia, redukcji napięcia mięśniowego i nerwowego. Nie bez znaczenia jest też jego pielęgnujące oddziaływanie na skórę poprzez jej odżywienie i nawilżenie. 

Jak wybrać dobry olejek?

Ważną kwestią pozostaje wybór odpowiedniego w danej sytuacji olejku, rynek oferuje bowiem wiele ich rodzajów. Najlepiej wybierać te, które zawierają dużą dawkę ekstraktów i naturalnych wyciągów. Między innymi olejki do masażu Juventas zdają się spełniać te wymogi, wytwarzane są bowiem wyłącznie na bazie naturalnych składników roślinnych i nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego czy chemicznych. Dobierając stosowny do okoliczności olejek warto też zwrócić uwagę na jego skład i zapach pod kątem charakteru oddziaływania. Chodzi o to, czy ma to być działanie relaksujące, pobudzające, czy uspokajające. Jest sprawą oczywistą, że na przykład olejek, w skład którego wchodzi nagietek i melisa, będzie działał odprężająco i uspokajająco rozładowując stres i napięcie. Jeśli użyjemy olejku, którego częścią składową jest pomarańcza, grejpfrut lub inne cytrusy, możemy się spodziewać efektu ożywienia i pobudzenia, podobnie jak w przypadku preparatów zawierających ekstrakt zielonej herbaty.

Łaskawe dla skóry

Na tym nie koniec. Znajdujące się we wszystkich olejkach składniki roślinne mają bardzo korzystny wpływ na kondycję naszej skóry. Dla przykładu – olejki kokosowe nie tylko znakomicie nawilżają, ale też dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy skutecznie opóźniają procesy starzenia. Wyjątkowo efektywny w zwalczaniu tkanki tłuszczowej i cellulitu jest między innymi ekstrakt z papryki, silne oddziaływanie antybakteryjne i lecznicze mają z kolei preparaty zawierające geranium, avocado czy jojobę.