Owszem, kobiety rozglądają się dookoła. Dużo obserwują i czasem oceniają. Zdarza się też, że zazdroszczą. Lubią być podziwiane, a niebanalny komplement to jest coś, co potrafi poprawić im humor na cały dzień. Z tego powodu pragną mieć dobrą sylwetkę i dlatego też przywiązują tak dużą wagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Tymczasem powstało już tyle poradników, tyle diet i zestawów ćwiczeń, że trudno zdecydować, którą drogą dojść do celu, jakim jest płaski brzuch czy książkowe wyniki morfologii. Dziś postaramy się wyłuskać z szumu informacyjnego kilka uniwersalnych praktyk, które są absolutną podstawą w dążeniu do bycia „fit”.


Co robić, żeby dobrze wyglądać i świetnie się czuć?

Tutaj nie wymyślimy nic nowego – największe znaczenie mają odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Oczywiście właściwie opracowane i dawkowane. Zbyt radykalna, niedopasowana do potrzeb energetycznych organizmu dieta, może doprowadzić do jego wyniszczenia. Zwrócenie uwagi na bilans kaloryczny? Dlaczego nie – warto wiedzieć, co się je. Każdy produkt spożywczy dostarcza nam konkretnych składników i wiedza na temat tego, co i w jakich proporcjach jest nam potrzebne, to absolutna podstawa. Oczywiście nie namawiamy do skrajnego „katowania się” liczeniem kalorii, w końcu przesadzić można w obie strony. Warto jednak wypracować sobie racjonalne podejście, by nie musieć odmawiać sobie każdego ciastka z kremem…

 

Podobnie sytuacja wygląda z siłownią. Nagłe dostarczenie organizmowi nadmiernego, regularnego wysiłku fizycznego może doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych lub poważnych kontuzji. Obciążenia należy dobierać stopniowo. Rzecz jasna wszystko zależy od tego, na jakiej formie treningu nam zależy – czy wolimy poprawić kondycję, spalić tkankę tłuszczową, a może wyrzeźbić sylwetkę. Pamiętajcie, że jeśli macie wątpliwości, co do przyjętej diety czy programu treningowego, zawsze warto poradzić się profesjonalnych dietetyków i trenerów fitness, którzy, korzystając ze swojego doświadczenia, pomogą dobrać program treningowy adekwatny do naszych możliwości.

Czego unikać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czasem to, czego nie należy robić, jest dużo ważniejsze od tego, co powinno się wykonywać. Bo złe praktyki mogą przekreślić cały wysiłek związany z wyrzeczeniami kulinarnymi czy litrami potu wylanymi na siłowni.

Przede wszystkim efekty może zabić brak systematyczności. Nie można o siłowni przypominać sobie na wiosnę, w momencie, gdy myślimy o tym, by latem zaprezentować nowe bikini na naszej nienagannej sylwetce. Innym popularnym błędem jest używanie słodzików zamiast cukru. Lubisz słodzić napoje, ale wiesz, że powinnaś ograniczyć cukier? Nie maskuj wyrzutów sumienia słodzikiem! Jest on co najmniej równie szkodliwy jak zwykły cukier. Pomyśl o miodzie. I uwierz – można przywyknąć do picia napojów niesłodzonych, mówi się nawet, że nasz organizm potrzebuje tylko 21 dni, żeby się do czegoś przyzwyczaić…

Jeśli już jesteśmy przy stwarzaniu pozorów, to nie ciesz się jedzeniem dużej ilości sałatek, wiedząc, że wiele z nich zawiera tłuste sosy i mięso z kurczaka. Bo to, że coś nazywa się sałatką, wcale nie znaczy, że jest zdrowe i dietetyczne. Odradzamy również nadmiar zielonej herbaty. Jest ona co prawda zalecana w wielu rodzajach diet, ale jej nadmiar powoduje odwodnienie organizmu. Tymczasem podczas połączenia diety z wysiłkiem fizycznym odpowiednie nawodnienie organizmu ma kolosalne znaczenie. W kwestiach związanych z nadmiarem warto na koniec wspomnieć o suszonych owocach. Faktycznie, zawierają one wiele pożytecznych mikroelementów, ale zdecydowana większość z nich jest konserwowana toksycznymi siarczanami. A, jak wiadomo, toksyny wiążą tłuszcze i zatrzymują wodę w organizmie. Także suszonym owocom mówimy tak, pod warunkiem, że przygotowujemy je samodzielnie.

Jak dieta to zbilansowana – pij soki!

Oczywiście, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe rady należy pamiętać również o jednej, fundamentalnej sprawie – dieta musi być zbilansowana. Oznacza to po prostu, że będzie nam dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. A niestety często zdarza się, że pomijane są te ostatnie. Tymczasem witaminy odpowiadają za szereg funkcji naszego organizmu i wpływają na każdy ludzki organ. Dlatego tak ważne jest, by składniki te pozyskiwać z owoców i warzyw w odpowiedniej, łatwo przyswajalnej formie. Najlepsza wydaje się być opcja świeżo wyciskanych soków, dzięki którym witaminy zdecydowanie łatwiej dostaną się do naszego krwiobiegu.

Tutaj nie ma dróg na skróty – odpowiednia wyciskarka do soków musi zapewnić maksimum efektywności wyciskania, brak ingerencji w strukturę napoju i łatwość konserwacji (w końcu czas to pieniądz). Spośród wielu renomowanych marek na rynku my polecamy sprawdzone i niezawodne wyciskarki do soków Kuvings [o zaletach których przeczytasz TUTAJ] Jeśli chodzi o Twoją figurę, najwięcej zależy od Ciebie. Zadbaj o nią.