Własna sypialnia: szczyt marzeń wszystkich młodych małżeństw, które z racji mieszkania na niewielkim metrażu muszą z takiego przywileju zrezygnować. Inni cieszą się co prawda posiadaniem odrębnego  pokoju, przeznaczonego by pełnił funkcję sypialni, ale jest on tak mały, że wymusza na właścicielach by przeciskali się z trudem w wąskim przejściu, a wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy trzymali w szafkach, schowkach i na półkach, które optycznie pomniejszają – i tak niewielką przestrzeń. Na całe szczęście, w takim przypadku zawsze można poradzić się specjalistów, którzy znają sekretne sposoby na to, by funkcjonalnie urządzić nawet najmniej obiecującą powierzchnię. Pod spodem przeczytacie o niektórych z nich.


Małe sypialnie – ogólne zasady
Jeśli pokój (niezależnie od przeznaczenia) urządzony jest w sposób funkcjonalny i konsekwentnie realizuje jakąś wizję przewodnią, metraż traci na znaczeniu. Do tego mała sypialnia sprawia, że wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy są zawsze pod ręką – można się do tego łatwo przyzwyczaić, a nawet polubić. Jeśli dodać do tego kilka prostych trików na optyczne zwiększenie powierzchni, da się tam wyczarować naprawdę przytulny klimat. Należy pamiętać, żeby decydować się na jasne meble lekkiej konstrukcji, które cechują opływowe kształty. Najlepiej zrezygnować z dużych zdobień i przykuwających oko wzorów. Na uznanie zasługuje pomysł by umeblować pokój mobilnymi sprzętami – takimi, które da się złożyć, wsunąć, lub są wyposażone w kółka. Sama część sypialna powinna być wyraźnie oddzielona od reszty – na przykład przy pomocy niewielkiego podestu, lub niskiego regału. Dobrym pomysłem będzie też postawienie na wyrazisty element dekoracyjny w postaci modnego zagłówka.


Ściany
Niewielkie pomieszczenia nie znoszą ciemnych barw, dlatego warto zaopatrzyć się w pastelowe farby przy remoncie małej sypialni. Istnieje kilka dodatkowych wariantów takiego rozwiązania: na ścianach da się dodatkowo zastosować ozdobne pasy od sufitu do podłogi, czy wysokie szafki, albo wzorzystą tapetę, która pomoże uzyskać efekt przestronności. Nie zapominajmy o potężnym sprzymierzeńcu, jakim przy tworzeniu złudzenia optycznego jest światło – zarówno naturalne, jak sztuczne. Odpowiednie rozmieszczenie lamp i żyrandola, wyrzucenie firanek, by zadbać o źródło naturalnego światła, czy umieszczenie lustra na ścianie, potrafią zdziałać cuda. Najważniejsze by przy urządzaniu sypialni kierować się własnym gustem, inspirując się jedynie trendami w modzie, bo ostatecznie najważniejsze, by we własnym domu można było czuć się dobrze i komfortowo – a tego na pewno nie zapewni żaden katalog.

 

Świeże pomysły na własną sypialnie możesz znaleźć na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-sypialnie,ik7.html