Masz dość siedzenia w domu lub wyjeżdżania na wypoczynek co roku w to samo miejsce? Dzień w dzień wyglądasz w pracy przez okno, widzisz piękne, wiosenne słońce i marzysz o tym, żeby móc gdzieś wyjechać? Nic nie stoi na przeszkodzie! Oderwij się od życia codziennego chociaż na chwilę. Zapomnij o problemach i wiecznym pośpiechu. Każdy przecież zasługuje na urlop.


Kiedy nie stać Cię na wyjazd

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu marzył o tym, żeby móc wybrać się na wycieczkę swojego życia i zwiedzić to, co zawsze chciał zobaczyć. Albo też poleżeć na bajecznie pięknej plaży, rozkoszując się widokiem błękitnego nieba i czystego, bezkresnego oceanu... Niestety, rzeczywistość bywa brutalna i najczęściej zwyczajnie nie dysponujemy wystarczającymi środkami na urzeczywistnienie tej fantazji. Nie znaczy to jednak, że musimy zapomnieć o naszych marzeniach. Istnieją inne możliwości. Możemy zaciągnąć pożyczkę w instytucjach parabankowych lub wziąć kredyt gotówkowy...Nie jest to wcale takie trudne, jakby się wydawało, a dodatkowo, oprocentowanie jest dla nas ostatnio łaskawe. Ale możemy także próbować bez kredytu...

Wycieczki last minute

Na pewno spotkaliśmy się już z tym pojęciem nie raz. I co prawda w ustawie o usługach turystycznych z pewnością go nie znajdziemy, to jednak jest ono powszechnie używane w turystyce i to już od ładnych paru lat. Oznacza, jak sama nazwa wskazuje, wykup wycieczki w ostatniej chwili. Takie rozwiązanie ma dwie, niezaprzeczalne zalety. Po pierwsze: nie musimy takiego wyjazdu planować ani wykupywać ze znacznym wyprzedzeniem. Po drugie zaś: oferta Last Minute jest zdecydowanie tańsza, przy jednoczesnym zachowaniu tych samych standardów. Jest to możliwe z kilku powodów. Zarówno bilety lotnicze, jak i pokoje hotelowe są przez biura podróży nabywane i rezerwowane ze znacznym wyprzedzeniem. Podobnie ma się rzecz z biletami wstępu na różne atrakcje. Czasami jednak ma miejsce sytuacja, kiedy daną wycieczkę wykupiło znacznie mniej osób, niż to pierwotnie firma turystyczna kalkulowała albo też część osób w ostatniej chwili zrezygnowała. Wówczas, aby zminimalizować swoje straty, biuro wystawia ofertę wyjazdu właśnie jako Last Minute. Innym powodem jest fakt, że wycieczki do ciepłych krajów cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem poza sezonem. Aby „wyjść na swoje”, ośrodki wczasowe udostępniają wówczas miejsca w o wiele niższej cenie. Jeśli więc zdecydujemy się wyjechać właśnie wtedy, również zapłacimy niższą cenę.

Ten sam standard za niższą cenę

Niektórzy uważają, że opcja Last Minute jest gorsza jakościowo. Nic bardziej mylnego. Taka oferta musi bowiem spełniać wszystkie ustawowe wymogi. Mamy więc prawo otrzymać jasną i czytelną informację dotyczącą organizatora wycieczki, trasy i samego miejsca pobytu. Musimy także zostać zawczasu poinformowani, w jakiej kategorii ośrodku będziemy przebywać, ile posiłków dziennie otrzymamy oraz jaki będzie okres trwania wczasów. Z umowy musi również jasno wynikać, jaki jest rodzaj i zakres ubezpieczenia, którym będziemy objęci na wyjeździe. Organizator ma także obowiązek poinformować nas na piśmie o sposobie zgłaszania ewentualnej reklamacji.

Pewne źródło

Zapewne mieliśmy okazję czytać lub słyszeć o przypadkach, kiedy ludzie zmuszeni byli wracać z wyjazdu na własną rękę lub też przerywać wczasy w połowie, z powodu ogłoszenia upadłości biura podróży, w którym wykupili ofertę. Znane są także przypadki, kiedy na miejscu okazywało się, że warunki znacznie odbiegają od tych, które znajdowały się w ofercie, za które zapłaciliśmy i których się spodziewaliśmy. Lub też, że w ogóle nie mieliśmy okazji wyjechać, ponieważ przedsiębiorstwo oferujące wczasy, nie istnieje. Możemy w łatwy sposób uniknąć tego typu przykrych niespodzianek. Wystarczy, że na wymarzony urlop wyruszymy ze znaną firmą turystyczną, cieszącą się dobrą opinią. Być może nieznany oferent jest uczciwy i posiada zabezpieczenie finansowe. Może dopiero rozpoczyna swoją działalność i nic złego by nas nie spotkało, gdybyśmy mu zaufali. Ale po co ryzykować? Wybierzmy sprawdzone biuro podróży. Takie, jak choćby Rainbow Tours. Owszem, zapłacimy trochę więcej niż w mniej znanej firmie, ale za to będziemy mieli ten psychiczny komfort, że otrzymamy dokładnie to, za co zapłaciliśmy. A czy nie o to właśnie chodzi, żeby odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie?