Z pewnością każdy słyszał już o pobudzających właściwościach i pozytywnym wpływie kawy na zdrowie. Jednak niewielu wie, że picie kawy przyspiesza metabolizm, dzięki czemu stymuluje ona proces odchudzania. Jak wykorzystać kawę w dążeniu do szybkiego uzyskania szczupłej sylwetki? I jak to zrobić, aby jednocześnie nie wywołać bólu i pieczenia żołądka?


O dobroczynnym wpływie kawy na zdrowie wiemy już od dawna. Zawarte w niej związki chemiczne regulują pracę m.in. układu nerwowego, pokarmowego, oddechowego i immunologicznego. Umiarkowane spożywanie kawy (2-3 filiżanki dziennie) przynosi wiele korzyści dla zdrowia – przeciwdziała rozwojowi chorób nowotworowych, obniża prawdopodobieństwo rozwoju chorób Parkinsona i Alzheimera, redukuje ryzyko schorzeń układu nerwowego, zmniejsza ból głowy i migrenę, ma działanie moczopędne, co więcej – pozwala chronić komórki skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. O kawie – oraz przede wszystkim o zawartej w niej kofeinie - coraz częściej mówi się także w kontekście odchudzania.

Kofeina na odchudzanie

Miliony ludzi na całym świecie codziennie sięgają po filiżankę kawy ze względu na jej właściwości pobudzające. Kofeina naturalnie zawarta w kawie działa pobudzająco na organizm, stymuluje do działania, podnosi wydajność i koncentrację, zmniejsza senność i uczucie zmęczenia. Ale to nie wszystko. Sportowcy piją kawę w celu zwiększenia intensywności treningu. Wiadomo, że spożycie kawy przed wysiłkiem fizycznym skutkuje szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. To dlatego, że przyspiesza ona metabolizm, poprawia zdolności wysiłkowe i podnosi ciśnienie krwi – podczas ćwiczeń, w tym samym czasie organizm zużywa więcej energii. Szczególnie dotyczy to treningu, który trwa dłużej niż pół godziny. Wydatkowanie większych zapasów energetycznych organizmu skutkuje przyspieszeniem tempa spalania tkanki tłuszczowej, co przekłada się na szybsze zrzucanie nadprogramowych kilogramów. Co więcej – naturalna kofeina zawarta w kawie osłabia apetyt. Warto jednak pamiętać, że kawa będzie miała dobroczynny wpływ na organizm oraz pomoże w walce z nadwagą tylko wtedy, kiedy towarzyszy temu zdrowa różnorodna dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Ile kalorii ma kawa?

Warto zadać sobie pytanie, czy kalorie, które dodatkowo zrzucimy dzięki wypiciu kawy przed treningiem, nie zostaną zastąpione przed te dostarczone z napojem. Na szczęście czarny napar na bazie naturalnej kawy ziarnistej ma tylko kilka kalorii (2 kcal/100 g). Jednak sytuacja się zmienia, kiedy przyjrzymy się dokładnie dodatkom. Dwie łyżeczki cukru wsypane do kawy, dodatek mleka i odrobina bitej śmietany zwiększają kaloryczność napoju o ponad 200 kcal. Osoby będące na diecie powinny zdecydowanie unikać takich wysokokalorycznych produktów. Co jednak zrobić, jeśli picie czarnej kawy wywołuje przykre objawy żołądkowe? Wiele osób skarży się, że po spożyciu kawy pojawia się u nich zgaga, niestrawność, ból i pieczenie żołądka, kłopotliwe „bulgotanie” i uczucie „przelewania się” treści w układzie pokarmowym. Wówczas pomocne jest dodanie mleka lub śmietanki do czarnej kawy, które łagodzą jej drażniące właściwości. A jeśli się odchudzamy i musimy ich unikać – jak rozwiązać ten problem?

Czy istnieje czarna kawa przyjazna dla żołądka?

Ostatnio pojawiła się na polskim rynku kawa zawierająca naturalną kofeinę, jednak pozbawiona drażniącego wpływu na układ pokarmowy. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że to kofeina zawarta w kawie jest odpowiedzialna za dokuczliwe dolegliwości brzuszne po jej wypiciu. Najnowsze badania pokazują jednak, że to woski – ciężkostrawne związki tłuszczowe występujące na powierzchni ziaren – wywołują przykre objawy. Z tym problemem postanowili zmierzyć się specjaliści z firmy Bristot – popularnego na całym świecie producenta kawy, którzy opracowali i opatentowali metodę odwoskowania ziaren kawowych. W ten sposób powstała Gentile Stomach Friendly – łagodna kawa z wysokiej jakości ziaren (70% Arabiki i 30% Robusty), którą można pić bez obaw o zgagę, ból i pieczenie żołądka. Gentile szczególnie polecana jest osobom odchudzającym się, ponieważ zawiera naturalną kofeinę, przez co pobudza metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Usunięcie wosków wyeliminowało przykre dolegliwości brzuszne, dlatego można ją pić jako czarny napar bez kalorycznych dodatków. Kawa Gentile dostępna jest do kupienia w dobrych aptekach (także w Internecie).

fot. by Berit Watkin via flickr.com, creative common licence