Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że od dziś przestajesz widzieć otaczający Cię świat. Kiedy nie masz problemów ze wzrokiem, często zapominasz, jak ważne są Twoje oczy. Musisz o nie dbać tak samo jak o inne narządy swojego ciała, żeby utrzymać je w dobrym zdrowiu i długo cieszyć się dobrym wzrokiem.


Podstawowe ćwiczenia oczu

Wystarczy kilka minut dziennie ćwiczeń, żeby Twoje oczy pozostały w dobrym zdrowiu i były bardziej wypoczęte. Kilka prostych ćwiczeń, które wykonasz w mniej niż 1 minutę:

Kiedy nie ćwiczysz mięśni oczu, stają się słabe i powodują problemy z prawidłowym widzeniem. Mięśnie oczu są ściśle powiązane z innymi organami i nerwami w Twoim ciele. Ćwiczenia oczu wspomagają nie tylko sam wzrok, ale również pobudzają do działania inne regiony Twojego ciała.

Dodatkowe ćwiczenia oczu

Dla wzmocnienia oczu możesz wykorzystać też bardziej zaawansowane ćwiczenia (np. wyszukiwanie liczb w tekście, wybiórcze czytanie, śledzenie wzorów). Ich przykłady znajdziesz w sieci. Ćwiczenia wzmocnią Twoje oczy, zrelaksują je i na dłużej pozwolą Ci cieszyć się dobrym wzrokiem.

Krople do oczu

Kiedy nosisz soczewki kontaktowe lub cierpisz na zespół suchego oka, musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki oka. Również osoby nieodczuwające suchości oczu, mogą potrzebować dodatkowego nawilżenia oczu podczas zimy. Powietrze jest wtedy suche, a w pomieszczeniach gorące, co bardzo wysusza śluzówki. Idealnym rozwiązaniem są nawilżające krople do oczu, czyli tzw. sztuczne łzy. W asortymencie sklepu Kodano.pl znajdziesz szeroki asortyment kropel do oczu, np. krople z witaminami, ziołowe krople do oczu lub krople z hialuronianem sodu, eliminujące uczucie suchości.

Witaminy dla oczu

Prawidłowo zbilansowana dieta korzystnie wpłynie na Twój wzrok. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w witaminę A, luteinę oraz kwasy DHA.

Oprócz spożywania pokarmów bogatych w witaminy niezbędnych dla zdrowia oczu, możesz przyjmować suplementy diety. Uzupełnią niedobory witamin i zagwarantują Twoim oczom dobre zdrowie.

Okulary ajurwedyjskie

Do niekonwencjonalnych metod leczenia wad wzroku i trenowania oczu należą bezsoczewkowe okulary wieloprzysłonowe. Zamiast soczewek umieszczono w nich przysłony z wieloma otworami o małej średnicy. Okulary poprawiają ostrość widzenia, dzięki patrzeniu przez otwory przysłony i zwiększaniu głębi ostrości. Według zwolenników metod niekonwencjonalnych, okulary poprawiają ostrość obrazu w każdej wadzie wzroku. Leczą też krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm, zaćmę i zeza u dzieci.

Aby Twoje oczy na długie lata pozostały w dobrej kondycji, stosuj się do kilku prostych zasad. Regularnie wykonuj ćwiczenia, jedz pokarmy bogate w witaminy, nawilżaj oczy i daj im odpoczywać.