Salon to najważniejsze pomieszczenie w naszym domu. To nie tylko przestrzeń relaksu, ale także strefa spotkań w rodzinnym gronie. Dlatego tak ważna jest w tym przypadku przemyślana aranżacja wnętrz. Planując wystrój salonu powinniśmy zadbać, aby nabrał on wyjątkowego charakteru.
Z duchem czasu
Coraz większą popularnością cieszą się aranżacje o charakterze nowoczesnym. Wiele osób, idąc z duchem czasu, pragnie urządzać poszczególne pomieszczenia swojego domu właśnie w takiej stylistyce. Zastanówmy się przez chwilę nad jej cechami charakterystycznymi. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że nowoczesność to przede wszystkim prostota i minimalizm. Jakkolwiek styl klasyczny, o którym za chwilę, kojarzy nam się z bogactwem form i mnogością ozdobników, to nowoczesność wyraża się przez maksymalną prostotę. Czas teraz zastanowić się jak w praktyce wygląda owa prostota. W nowoczesnym salonie brylują proste, lekkie formy. Jeżeli chodzi o meble, to oczywiście w dalszym ciągu najbardziej popularne są produkty wykonane z drewna. Mają one jednak bardzo minimalistyczny charakter. Jeśli chodzi o kolorystykę, to spektrum możliwości jest bardzo szerokie. Nawet barwy takie jak jasny beż połączony z wenghe (ciemna czekolada), które na pierwszy rzut oka mają charakter klasyczny, świetnie komponują się z nowoczesnymi formami. Jak już wcześniej wspomnieliśmy nowoczesne zachwycają prostotą. Nie chodzi tu tylko o formę elementów wyposażenia, ale także o brak zbędnych ozdobników i nadmiaru dekoracji.
Nowoczesność to także stosowanie zupełnie nowych rozwiązań w wystroju salonu. Doskonałym przykładem będą tutaj płytki ceramiczne. Do tej pory kojarzyły nam się one jednoznacznie z łazienką i kuchnią. W chwili obecnej są powszechnie stosowane także w salonie. I to nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Doskonałym przykładem będzie tutaj wyspa kuchenna. Połączenie salonu z aneksem kuchennym sprzyja stosowaniu płytek ceramicznych również na ścianach. Dzięki temu można dosyć wyraźnie oddzielić te dwie części salonu.

Czerń, biel oraz... beton
Dużą popularnością cieszy się w chwili obecnej stosowanie w salonie czerni i bieli. Łączenie to może mieć bardzo zróżnicowany charakter. Można dokonać swoistego podziału wypełniając idealnie białe pomieszczenie czarnymi elementami wyposażenia. W innym układzie to biel jest kolorem dominującym, a czerń występuje jedynie pod postacią gustownych dodatków.
Wyrazem nowoczesnego, a jednocześnie surowego, wnętrza jest zastosowanie betonu. Podłoga z płytek ceramicznych imitujących beton, a także masywne meble, jak betonowa ława czy stół, potrafią stworzyć wnętrze o niesamowitym wyrazie. Całość może wydawać się dosyć chłodna, dlatego też w salonie tego typu powszechnie stosowane są liczne, ocieplające dodatki.

Klasyka też jest w cenie
Jeśli komuś wydaje się, że styl klasyczny już dawno odszedł w zapomnienie, to jest w wielkim błędzie. Klasyka ma w chwili obecnej nieco inny wyraz, ale jednoznacznie nawiązuje do wzorców powszechnie stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wystrój o charakterze klasycznym najlepiej sprawdza się we wnętrzach o dużej powierzchni. A takim pomieszczeniem jest bez wątpienia salon. Masywne, bogato zdobione meble, a także kolorystyka skupiona wokół beżów i brązów to znaki rozpoznawcze klasycznego wnętrza. W pomieszczeniu o takim charakterze nie może oczywiście zabraknąć naturalnego drewna. Co ciekawe możemy znaleźć w nim również pewne przejawy nowoczesności jak na przykład drewniana ława ze szklanym blatem. To tylko potwierdza, że nie ma wyraźnego rozgraniczenia na styl klasyczny i nowoczesny. W wielu przypadkach przenikają się one w sposób płynny.

Aranżację salonu z pewnością należy bardzo dokładnie przemyśleć. Jak pokazują powyższe przykłady możliwości mamy ogromne. Wiele interesujących rozwiązań i wariacji na temat salonu można znaleźć także w branżowych portalach takich jak archiweb.pl. Warto jednak dodać do gotowych pomysłów własne, nowatorskie rozwiązania. Dzięki temu salon będzie w 100% wyrażał nas samych.