Próbujesz oddać mocz, ale udaje ci się wycisnąć raptem kilka kropelek? Być może doskwiera ci zapalenie pęcherza moczowego. Chorują na nie głównie kobiety. Wynika to z budowy anatomicznej. Żeńska cewka jest około cztery razy krótsza niż męska co powoduje, że wszelkie drobnoustroje z pochwy czy odbytu mogą się do niej łatwo dostać, zwłaszcza, że znajduje się tuż przy jej ujściu. Sprawdź, jak radzić sobie, gdy borykasz się z problemem nieprawidłowego oddawania moczu.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

 

Początkowe objawy mogą wydawać się niegroźne, jednak w trakcie trwania zakażenia powodują dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Pierwszymi oznakami wskazującymi na zapalenie pęcherza moczowego są trudności przy oddawaniu moczu, uczucie ucisku na pęcherz, ból, pieczenie, kłucie, a nawet świąd - mówią lekarze z kliniki profmed.com.pl. Jest to szczególnie uciążliwe, jeżeli przebywa się poza domem. Korzystanie z toalet publicznych, które stanowią skupiska bakterii, nie sprzyja szybkiemu pozbyciu się objawów, a do tego ciągła potrzeba skorzystania z toalety utrudnia kontakty z innymi osobami.

 

Sposoby leczenia

 

Dobra wiadomość jest taka, że są metody pozwalające uporać się z problemem bez wychodzenia z domu. Aby wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego warto skorzystać z kilku sprawdzonych, domowych metod:

 

Kiedy należy udać się do lekarza?

 

Na konsultację ze specjalistą powinnaś wybrać się gdy:

 

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi podstawowe badania, a także zaleci wykonanie dodatkowych, takich jak badanie moczu oraz USG pęcherza i/lub nerek. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej ustalić diagnozę i określić, czy zakażenie dotyczy wyłącznie pęcherza moczowego czy może spowodowane jest nieprawidłową pracą nerek. Badanie USG pozwoli wykryć wszelkie zmiany, sprawdzić, czy narządy zbudowane są prawidłowo, a także pomoże określić ich wielkość. Badanie jest bezbolesne i polega na nałożeniu na ciało pacjenta specjalnego żelu, który ułatwi głowicy odczytanie obrazu naszych organów. W razie konieczności zaleci przyjmowanie odpowiednich leków, bądź wskaże inne metody pozwalające uporać się z chorobą.

 

Zapobieganie

 

Aby zapobiegać nawrotom choroby warto przestrzegać kilku prostych zasad:

 

Badanie USG możesz wykonać w klinikach ProfMed w Zamościu, Krasnystawie, Lublinie i Chełmie, posiadających najnowocześniejsze aparaty ułatwiające diagnostykę. Umów się na wizytę ze specjalistą: http://profmed.com.pl/kontakt