Soczewki kontaktowe nie są tylko dla dorosłych, można ich używać bez względu na wiek. Przeszkodą do tego mogą być inne czynniki, jak choroba oczu, bądź zaćma, itp. Lekarz jednak zawsze może zdecydować, czy możemy nosić soczewki, nie ma w tym względzie znaczenia wiek. Również nasze dzieci mogą ich używać.



Soczewki kontaktowe mogą bez najmniejszych problemów nosić dzieci. Decyzja o momencie rozpoczęcia mocno wiąże się w rodzicami, którzy często mają wiele obaw. Jeżeli jednak uwierzymy i zaufamy naszemu dziecku, nie powinno to stanowić kłopotu.

Dziecko – idealny użytkownik soczewek

Dzieci są bardzo aktywne, nawet jeśli nie uprawiają dodatkowych sportów, bo są jeszcze za małe, to są one w ciągłym ruchu – biegają, skaczą, wspinają się, itd. Czyni to z nich idealnych użytkowników soczewek kontaktowych. Co bowiem zrobić, gdy dziecko ma wadę wzroku i musi nosić okulary? Są one dużo mniej bezpieczne. A w soczewkach można spokojnie oddawać się radościom dzieciństwa i uczestniczyć w zabawach. Poza tym istnieje jeszcze aspekt psychologiczny – żadne dziecko nie chce nosić okularów, bo takie dzieci zawsze mają gorzej wśród rówieśników. Soczewki mogą uratować ich samoocenę i uchronić przed niepotrzebnymi doświadczeniami.

Jaki wiek dziecka najlepszy na rozpoczęcie noszenia soczewek?

To kwestia bardzo indywidualna. Na początku to rodzic musi zrozumieć, że soczewki są bezpieczne i zaufać swojemu dziecku. Następnie należy ocenić dojrzałość malucha. Pielęgnacja soczewek jest obecnie bardzo łatwa i szybka. Jeżeli rodzice uznają, że dziecko jest na tyle świadome, że poradzi sobie z tym, aby zrozumieć jak nosić i czyścić soczewki, a lekarz poprze tę decyzję, to ten właśnie moment jest najlepszy. Lekarze wypowiadają się, że nawet ośmioletnie dzieci mogą już swobodnie nosić soczewki kontaktowe. Pamiętajmy, aby wspierać dziecko i często powtarzać mu zasady higieny. Jeżeli maluch poczuje, że mu ufamy i wspieramy go, możemy mieć pewność, że sobie poradzi.

Jakie najlepsze soczewki dla najmłodszych?

Dla najmłodszych lekarze polecają soczewki jednodniowe. Jest tak ze względu na higienę ich użytkowania. Najmłodszy człowiek może czasem być zbyt zajęty zabawą, aby dokładnie wyczyścić soczewki kontaktowe. Dlatego w pierwszym etapie dobrze sprawdzą się jednodniowe szkła. Wymienia je się każdego dnia na nową, zupełnie higieniczną parę, a wieczorem wyrzuca do śmieci zużytą. Nie wymagają one żadnej pielęgnacji, dlatego są tak bezpieczne. Poza tym są wykonane z materiałów, które świetnie nawilżają oko, dzięki czemu nie wysusza się ono. Dostarczają również do oka dużą ilość tlenu. Sama soczewka jest niewyczuwalna dla oka, dlatego nawet małe dzieci będą miały radość z jej używania.