Wraz z początkiem roku szkolnego i odebraniem planu zajęć rodzice mogą rozważać, na jakie zajęcia zapisać swoją pociechę. Czy kontynuować te z roku poprzedniego, gdyż dziecko w dalszym ciągu chce pogłębiać swoją wiedzę, czy może zapisać na dodatkowe, bo pociecha wciąż ma dużo energii? W jaki sposób wybrać szkołę?

Dodatkowe zajęcia mają dzieci uczyć poprzez zabawę. Specjaliści wskazują, że każde pozaszkolne lekcje rozwijają zainteresowania, pozwalają spędzić młodym ludziom czas w atrakcyjny sposób. Oferta zajęć pozalekcyjnych jest przy tym bardzo bogata. Swoją propozycję na popołudnia przedstawiają zarówno ośrodki sportowe (zajęcia na basenie, jazda konna, piłka nożna, gry zespołowe), domy kultury (zajęcia plastyczne, muzyczne, sceniczne), jak i szkoły językowe. Przy wyborze zajęć rodzice powinni kierować się przy tym głównie zainteresowaniami dziecka, biorąc jednak pod uwagę temperament czy możliwości pociechy. Szkołę należy wybrać w taki sposób, aby oferowała ona zajęcia dla danej grupy wiekowej.

 

Gdzie szukać?

 

Rodzice z początkiem września mają dylemat. Jeżeli szkolny plan lekcji pozwala na dodatkowe zajęcia, to trzeba jeszcze znaleźć odpowiednią placówkę. Poszukiwania najczęściej rozpoczynają w sieci – w wyszukiwarkę wpisują frazę, dzięki której w wynikach wyszukiwania pojawiają się konkretne podmioty. To jednak nie rozwiązuje problemu, gdyż trzeba jeszcze zapoznać się z każdą z ofert, aby wybrać tę najbardziej optymalną. Bardziej efektywne może być skorzystanie z wyszukiwarki, którą znaleźć można na stronie pozaszkolne.pl. To pierwsze w Polsce narzędzie umożliwiające osobom zainteresowanym szukanie zajęć pozalekcyjnych z uwzględnieniem wieku dziecka i kategorii zajęć. W szybki i prosty sposób uzyskać można informacje o tych szkołach językowych, ośrodkach sportowych czy domach kultury, które organizują zajęcia dla dzieci w danym wieku. Trzeba pamiętać, że pociecha uczestnicząca w dodatkowych lekcjach ze starszymi uczniami szybko się zniechęci, może okazać się też, że nie będzie w stanie poradzić sobie z materiałem.

 

Po wybraniu parametrów rodzice otrzymują szereg szczegółowych informacji. Te odnoszą się zarówno do opisu zajęć, jak również danych kontaktowych do poszczególnych placówek. Warto też zauważyć, że pomoc otrzymają rodzice, którzy są niezdecydowani – na stronie znaleźć można dział z artykułami, które opisują poszczególne zajęcia. Specjaliści skupiają się przy tym nie tylko na specyfice dodatkowych lekcji, ale korzyściach i przeciwwskazaniach.

 

Opinie są ważne

 

Czym kierować się przy wyborze szkoły? Poza wspomnianym programem, czyli zajęciami, których plan opracowywany jest z myślą o poszczególnych grupach wiekowych, konieczne jest zapoznanie się z opiniami, jakie zgromadziła dana placówka. Czy cieszy się ona renomą i uznaniem wśród rodziców? Opiekunowie powinni też sprawdzić, czy atmosfera w szkole lub ośrodku sprzyja nauce przez zabawę. Można to zrobić biorąc choćby udział z pociechą w pokazowej, zazwyczaj darmowej lekcji. Ostatecznie od tego, komu powierzy się dziecko zależy nie tylko, czy będzie ono pod dobrą opieką, ale również, czy będzie ono spędzało czas w kreatywny sposób.