Choć to uroczystość zaślubin jest ważniejszym elementem tego wyjątkowego dnia, to jednak na weselu będziemy przebywać o wiele dłużej. Z tego powodu wielu parom młodym zależy na niezwykłej atmosferze wesela, i to jemu poświęcają o wiele więcej czasu podczas przygotowań. Chcąc samodzielnie stworzyć dekoracje weselne, albo choć ich projekt, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Dzięki nim prace pójdą sprawniej, a my zdążymy wykonać wszystkie niezbędne elementy naszego planu.

Zanim wybierzemy konkretne dekoracje weselne, musimy zastanowić się nad motywem przewodnim przyjęcia. Czy ma to być eleganckie wesele, na którym wszyscy będą zachowywać się jak na balu u królowej, czy może charakter imprezy powinien być bardziej luźny? Przy wybieraniu motywu dobrze jest kierować się również porą roku: wesele w zimie można zorganizować w formie pałacu Królowej Śniegu, podczas gdy wiosenne przyjęcie może być wypełnione kwiatami – jak w ogrodzie. Dobrze jest zapisywać swoje pomysły, a także oglądać przyjęcia weselne innych osób, aby zaadaptować niektóre rozwiązanie do swoich kryteriów.

Drugą kwestią jest liczba i wiek gości, a także ich charakter. To oczywiste, że dekoracje weselne wybierzemy w bardziej stonowanych barwach i motywach, jeśli większość gości to rodzina w starszym wieku. O wiele inaczej możemy zorganizować przyjęcie, na którym przeważać będą ludzie młodzi, a także to, gdzie będzie więcej dzieci.

Jeśli mamy już wybrany mniej więcej motyw przewodni wesela, pozostaje zastanowić się – jakie dekoracje weselne uznajemy za konieczne, a które są zbędne? Niewiele osób robi dziś przyjęcia z kolorowymi balonikach zawieszonymi pod sufitem; ciekawą alternatywą mogą być belki LED-owe, których kolor będzie się zmieniał podczas przyjęcia. Takie rozwiązanie pozwoli powiększyć albo pomniejszych optycznie salę, a także sprawi, że kształtowany będzie konkretny nastrój.

Na pewno konieczne będą ozdoby na stołach. Tutaj dobrze jest się zorientować, czy sala zapewnia jakikolwiek zakres dekoracji weselnych. Niektóre obiekty, gdzie często wykonywane są przyjęcia, zapewniają np. nakrycie stołów w kolorze białym oraz pokrowce na krzesła. Jeśli wybierzemy kolor przewodni wesela, to możemy dodać go w drobnych elementach dekoracji, na przykład zmienić kolor wstążek opasujących krzesła czy kolor serwetek na stołach. Ważne jest, aby całość dobrze się ze sobą komponowała, stąd dobrze jest wybrać jeden motyw kolorystyczny dekoracji weselnych, który będziemy wykorzystywać np. w różnych tonacjach, zależnie od potrzeb.