Stabilność jazdy podczas prowadzenia samochodu uzależniona jest od wielu czynników. Niezwykle ważną funkcję w tym obszarze pełnią opony samochodowe, które powinny być dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i pory roku. Zakładając opony zimowe, każda z nas powinna wiedzieć o kilku ważnych dobrych praktykach ich stosowania, montażu oraz wyborze momentu na zakup.
Kiedy powinnaś kupować?

Kluczowa kwestia to szukanie oszczędności. W wiosennym i letnim okresie zdecydowanie łatwiej jest znaleźć opony zimowe w atrakcyjnej i promocyjnej cenie. Jaki jest najbardziej optymalny czas na zakup? Czy wiecie, Drogie Czytelniczki, że najtańsze oferty można znaleźć zarówno tuż przed samym sezonem, jak i po jego zakończeniu. Ceny detaliczne opon mogą się różnić w trakcie roku nawet o 30 procent! Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wydać np. na naszą ulubioną bluzkę czy też gustowną torebkę.


Decyzji o zakupie nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Warto co jakiś czas monitorować rynek pod kątem promocji, o czym zresztą każda szanująca się kobieta wie doskonale.

Kiedy należy zakładać opony zimowe?

Przede wszystkim nie warto czekać na ich montaż dopiero w okresie, kiedy pojawią się pierwsze opady śniegu. Opony letnie nie są przystosowane do jazdy po zmarzniętym asfalcie (przed opadami śniegu z reguły mamy do czynienia z niskimi temperaturami przez przynajmniej kilka dni). Ponadto kolejka osób oczekujących u wulkanizatora na wymianę opon w okresie zimowym znacząco się wydłuża, a rzadko kiedy kobieta lubi czekać w kolejce - zwłaszcza w warsztacie samochodowym.

Eksperci posiłkujący się licznymi badaniami oraz testami podkreślają, że opony zimowe mają lepszą przyczepnością w porównaniu do opon letnich już w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Gdy zatem pojawią się pierwsze symptomy przyjścia ochłodzenia, to już powinnyśmy pomyśleć o zmianie ogumienia. Będzie to z korzyścią dla każdej kobiety prowadzącej samochód.

Kiedy są zużyte?

Przepisy wyraźnie mówią o tym, kiedy mamy do czynienia ze zużytymi oponami. Głębokość bieżnika użytkowanej opony nie może być mniejsza niż 1,6 mm, natomiast w przypadku tzw. „zimowek” dobrą praktyką jest stosowanie się do zalecanej bezpiecznej wartości 3,5 mm. Ponadto istotne jest, aby zamontowana opona nie miała odkształceń oraz gumy przeciętej, sparciałej czy też popękanej (w tym przypadku estetyka opony wiele może powiedzieć o jej stanie).

Zaleca się również, aby kierowca nie montował opon zimowych starszych niż 6 lat. Kupujmy zatem nowe komplety ogumienia ze względu przede wszystkim na bezpieczeństwo.