Coraz więcej rodziców szuka dla swoich pociech różnorodnych zajęć: sportowych, warsztatów artystycznych, zajęć rozwijających kreatywność. Mało rodziców zdaje sobie sprawę, że układając dziecku grafik zajęć i nie zostawiając w nim nawet 5 minut na nudę, zabijają w dziecku kreatywność. Bowiem to właśnie nuda jest matką wyobraźni. Dzieci, które się nudzą, siłą rzeczy próbują znaleźć sobie ciekawe zajęcie.
Jak dobrać ilość i rodzaj zajęć dla dzieci?

Jeżeli szukacie kreatywnych zajęć dla dzieci w Pruszkowie, warto zajrzeć do Miejskiego Ośrodka Kultury „Kamyk”. To tu organizowane są różnego rodzaju zajęcia dla dzieci m.in. zajęcia umuzykalniające dla maluszków, a dla trochę starszych - przeróżne zajęcia artystyczne i muzyczne, a nawet baletowe (dla dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat).

Gdy pogoda za oknem dopisuje, warto spędzić czas na świeżym powietrzu. Taką możliwość daje Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze, zwanym wśród pruszkowian „Gliniankami”. Glinianki znajdują się na obrzeżach miasta. Swoją potoczną nazwę wzięły od wydobywanej w nim niegdyś gliny. Park jest systematycznie modernizowany (prace zaczęły się już w 2007 roku). Niestety, nie jest to miejsce dla wielbicieli pływania, gdyż jest ono tam zakazane – ze względu na niebezpieczne dno Glinianek. Na pocieszenie można dodać, że powstały plany zakładające wybudowanie w tym rejonie basenu. W parku dostępne są takie atrakcje, jak: place zabaw, miejsca na ognisko, linarium do wspinania oraz nowo wybudowane boisko. A dla miłośników wędkowania zbudowane specjalne pomosty wędkarskie (Glinianki są regularnie zarybiane).

Można również zapisać dzieci do harcerstwa. Społeczność harcerska uczy odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych, uczy świadomości ekologicznej, społecznej, a także pozwala uzyskać przydatne w późniejszym życiu umiejętności. Harcerstwo zapewnia również wiele rodzajów zajęć artystycznych, sportowych i społecznych, a jego niezaprzeczalnym plusem jest to, że funkcjonuje nieprzerwanie cały rok - również w okresie wakacyjnym.

W Pruszkowie znajduje się także najnowocześniejszy tor kolarski, na terenie którego odbywają się często różne wydarzenia kulturalne lub muzyczne. W mieście można też znaleźć różne obiekty sportowe, szkoły tańca, etc, które oferują różnorodne zajęcia dodatkowe. W szkołach odbywają się kursy karate bądź judo, na które można zapisać pociechę.

Jak widać, istnieje wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Wybór zajęć dodatkowych dla dzieci jest ogromny – trzeba jednak wybierać z głową. Niestety, coraz więcej rodziców, wiedzionych własnymi ambicjami, zapisuje dzieci nawet na kilka różnych lekcji, a jak wcześniej było wspomniane, to nuda jest matką kreatywności. Jeżeli jej nie ma, to i wyobraźnia się nie rozwija.

Jak więc wybrać odpowiednią ilość i rodzaj zajęć? Najlepiej z dzieckiem szczerze porozmawiać, zapytać, na jakie zajęcia lubi i chciałoby chodzić – i właśnie na takie je zapisać. Trzeba pamiętać, aby kierować się dobrem dziecka, pomagać mu w rozwijaniu jego uzdolnień, talentów oraz zainteresowań, zamiast kierować się swoim punktem widzenia.