Studia wyższe stały się dzisiaj powszechnie dostępnym dobrem. Istnieją systemy stypendialne, które pozwalają na kształcenie również osobom niezamożnym. Warszawa w ostatnich latach stała się prawdziwą mekką studentów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że gwarantuje szeroki wachlarz oferty edukacyjnej tutejszych uczelni. Jakie szkoły cieszą się największym zainteresowaniem przyszłych ludzi nauki?

Naturalnie, większość osób bierze udział w rekrutacji do uczelni publicznych. Prym zdecydowanie wiedzie słynny Uniwersytet Warszawski, który jest drugą, po Uniwersytecie Jagiellońskim, najlepszą szkołą wyższą w Polsce. Proponuje kształcenie w ramach wielu przyszłościowych kierunków, jak np. administracja czy bezpieczeństwo wewnętrzne.

UW został założony w 1816 roku, co jednocześnie czyni go jedną z najstarszych uczelni działających na terenie Polski. Studia licencjackie proponuje ponadto Szkoła Główna Handlowa, działająca od 1906 roku. Struktura uczelni jest niezwykle nowatorska, ponieważ nie składa się z klasycznych wydziałów. Warto podkreślić, że w 2010 roku SGH zajęła 47 miejsce w rankingu przygotowywanym przez „Financial Times”, który odnosi się do najlepszych uczelni prowadzących kierunek zarządzanie.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także Politechnika Warszawska, znajdująca się w 2013 roku na 4 miejscu w słynnym rankingu uczelni wyższych „Perspektyw”. Kandydaci mają do wyboru szereg kierunków, takich jak zarządzanie i inżynieria produkcji czy technologia materiałowa. Za datę powstania Politechniki Warszawskiej uznaje się rok 1915, jednak swoimi korzeniami sięga ona do czasów działalności Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, która działała od 1826 roku. Oczywiście, należy wspomnieć także o Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, jednej z najlepszych uczelni o tym profilu w kraju, oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Polska oświata stale się przekształca. Modyfikacje można zauważyć także w przypadku prywatnych uczelni wyższych. Stawiają one przede wszystkim na kierunki, po których absolwenci będą mieli większe szanse na znalezienie pracy.

Prześledźmy ten trend na przykładnie Dobrej Uczelni, jednej spośród wielu prywatnych szkół w Warszawie. Uczelnia ma w swojej ofercie kierunek:

http://www.dobrauczelnia.pl/kierunek-dziennikarstwo-i-komunikacja-spoleczna

Jak widać, jest to połączenie dwóch kierunków w jednym programie. Dzięki takiemu rozwiązaniu absolwenci są przygotowywani do niemal każdej pracy w mediach i PR, a nie tylko w wąskiej specjalizacji dziennikarskiej. Podobnie postąpiono z niezwykle popularnym jeszcze kilka lat temu zarządzaniem. Kierunek ten występuje na tej uczelni jako:

http://www.dobrauczelnia.pl/kierunek-zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji

Stanowi połączenie inżynierii produkcji i zarządzania. Obok tak skonstruowanych kierunków znajdziemy również informatykę i administrację, których programu nie trzeba specjalnie przystosowywać do rynku pracy. Uwagę zwraca kierunek:

http://www.dobrauczelnia.pl/kierunek-bezpieczenstwo-narodowe

Bezpieczeństwo narodowe jest nowym produktem na rynku edukacyjnym. W obliczu intensywnego rozwoju wielu struktur państwa związanych z bezpieczeństwem można spodziewać się dużego zapotrzebowania na absolwentów tego kierunku.

Oferta kształcenia uczelni prywatnych jest aktualnie często atrakcyjniejsza od tej dostępnej na uczelniach publicznych. Takie uczelnie proponują nie tylko nowoczesne kierunki spełniające wymogi rynku, ale również dają studentom szansę na odbycie atrakcyjnych praktyk i staży. W ofercie Dobrej Uczelni wyraźnie widać chęć powiązania wykształcenia z konkretnym zawodem. Przykładem szkoły z podobną ofertą może być Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Uczelnie te powinny proponować ciekawszy program nauczania od uczelni publicznych, ponieważ nie posiadają tak wyrobionej marki i renomy. Proponują za to zajęcia praktyczne i dają perspektywę pracy dla absolwentów.