"Są trzysta sześćdziesiąt cztery dni w roku, kiedy możemy otrzymywać prezenty i tylko jeden, kiedy będzie to podarunek urodzinowy." Te mądre słowa znanego amerykańskiego pisarza, Lewisa Caroll'a doskonale obrazują, jak ważnym i wyjątkowym dniem dla każdego z nas są urodziny. Co roku staramy się spędzić ten dzień w gronie przyjaciół i rodziny, świętując i ciesząc się. Rzadko jednak zastanawiamy się, skąd wzięła się ta radosna tradycja.

Zaskoczeniem dla wielu osób będzie pewnie fakt, że historia obchodzenia dnia urodzin danej osoby sięga wstecz do czasów przed powstaniem chrześcijaństwa. Najwcześniejsze obrządki urodzinowe miały odpędzić złe duchy, które jak wierzono, nawiedzały solenizanta w tym szczególnym dla niego dniu. Aby chronić mającą urodziny osobę przez złym wpływem tych mocy, przyjaciele i rodzina zbierali się wokół i radowali się. Starano się zrobić jak najwięcej hałasu, aby odstraszyć niepomyślne duchy a jako wzmocnienie pozytywnej energii, składano solenizantowi życzenia i przynoszono kwiaty.

W późniejszych czasach pojawił się zwyczaj obdarowywania podarkami z okazji urodzin a drobne i najczęściej symboliczne przedmioty dawane w tym dniu, były uznawane za dobry omen dla zaszczyconej nimi osoby. Wierzono, że aby prezent urodzinowy mógł przynieść szczęście i pomyślność, powinien być osobisty, indywidualny i dobrany z rozwagą oraz intencją uszczęśliwienia odbiorcy. W kulturach wierzących w astrologię uważano, że kamienie szlachetne i półszlachetne mają wpływ na pomyślność w życiu, dlatego idealnym podarkiem były klejnoty związane z datą urodzenia lub przedmioty, zawierające dedykowany danemu znakowi zodiaku kamień.

W obecnych czasach, z okazji urodzin obdarowujemy się tysiącem różnych prezentów, od drobnych, zabawnych gadżetów po wartościowe, funkcjonalne przedmioty. Bez względu na to, jaką formę przyjmuje dawany przez nas prezent, najważniejsze jest, aby był on dany "z serca", wyrażając naszą sympatię i przychylność dla obchodzącej urodziny osoby. Przygotowując urodzinowy podarek, możemy także dołączyć do niego okolicznościową kartkę, na której znajdzie się miejsce na życzenia urodzinowe dla solenizanta.