Ciąża to ważny okres w życiu każdej kobiety. Jej ciało ulega gwałtownym zmianom wywołanym hormonami, w jej brzuchu rozwija się dziecko, a ona ma 9 miesięcy na oswojenie się z myślą, że zostanie matką. Wiele pań odczuwa paniczny strach przed porodem. Jak go pokonać i sprawić, że poród będzie pięknym początkiem nowego rozdziału w życiu młodej mamy?

Fundacja „Rodzić po ludzku”
Rodzenie jest wpisane w fizjologię kobiety. Panie rodziły od zarania dziejów, nie mając do dyspozycji nowoczesnych zdobyczy medycyny w postaci chociażby znieczulenia. Niemniej, skoro medycyna zrobiła taki kolosalny krok do przodu, dlaczego ciężarne miałyby rodzić w warunkach, które znane były ich babkom i prababkom? Każda przyszła matka zasługuje na troskliwą opiekę, uwagę i zainteresowanie ze strony położnych, pielęgniarek oraz lekarza. 

W 1994 roku grupa dziennikarzy i działaczy społecznych zapoczątkowała akcję „Rodzić po ludzku”. Stała się ona inspiracją do powstania fundacji pod tą samą nazwą. Jej zadaniem jest zapewnienie wszystkim kobietom w Polsce odpowiednich warunków do wydawania na świat dzieci. Fundacja zapoczątkowała i wskazała odpowiedni kierunek zmian w położnictwie. Obecnie kobiety mogą rodzić w towarzystwie partnera czy wybranej osoby, być cały czas z dzieckiem podczas pobytu w szpitalu oraz przyjmować odwiedziny bliskich. Nadal jednak występują pewne problemy dotyczące instrumentalnego traktowania położnic oraz braku poszanowania intymności kobiet w trakcie porodu.

Poród nie musi być traumą
W publicznych szpitalach czasem trudno liczyć na empatię ze strony położnych i lekarzy, którzy na co dzień przyjmują co najmniej kilka czy kilkanaście porodów. Aby zagwarantować sobie komfortowe warunki rodzenia, często trzeba zapłacić za poród w prywatnej klinice. Alternatywą może być jednak wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, która swoim zasięgiem obejmie pobyt w szpitalu z tytułu porodu i urodzenia dziecka. Ubezpieczenie zdrowotne w Signal Iduna w wariancie „Pełnia Zdrowia” zapewnia komfortowe warunki pobytu w szpitalu podczas porodu. Gwarantuje obecność osoby towarzyszącej, bezpłatne znieczulenie na życzenie rodzącej czy pokój o podwyższonym standardzie jedno- lub dwuosobowy. Poczucie intymności zdecydowanie sprzyja oswajaniu się z nową rolą matki.