Wybierając się na wymarzone wakacje do jednego z tureckich kurortów wypoczynkowych warto poświęcić kilka dni na oderwanie się od piaszczystych plaż i popijania drinków na korzyść zwiedzania. W Turcji jest sporo ciekawych miejsc, z czego jednym z popularniejszych jest miejscowość Pamukkale.

Jak zwiedzić?
Pamukkale to jak wspomnieliśmy jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turcji przez turystów. Jej bezpośrednim konkurentem jest słynna kraina historyczna – Kapadocja. Jeśli chcemy doświadczyć czegoś więcej niż tureckie plaże, powinniśmy zapytać rezydenta (lub skorzystać z usług lokalnego biura podróży) o wycieczki do Pamukkale w Turcji. Tutaj warto pamiętać, że kupując wycieczkę w lokalnym biurze najprawdopodobniej zapłacimy dużo mniej niż wykupując ją u rezydenta, dlatego przed kupnem warto sprawdzić i porównać ceny.

Czemu Pamukkale?
Pamukkale to turecka miejscowość, będąca obok Kapadocji jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Turcji, nazywane są często także „bawełnianą twierdzą”.

Swoją atrakcyjność zawdzięcza gorącym podziemnym źródłom bogatym w związki wapnia, które wydobywając się na zewnątrz wytrącają wapń i pozostawiają na skałach biały osad, z czasem jego warstwa zaczęła się formować w malownicze tarasy.

Teren całej miejscowości jest objęty ochroną, władze Turcji postanowiły stworzyć tu Park Narodowy, który został objęty patronatem przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury).

Dbając o dobro zachowania natury, obecnie dla turystów udostępniona jest południowa część Parku Narodowego, trasa zwiedzania ciągnie się wzdłuż kanału, którym płynie geotermalna woda zasilające sztucznie przygotowane baseny. Turyści mogą wejść na tawertyny, jednak tylko po wcześniejszym zdjęciu obuwia.

Ciekawostka
Turystyczną oraz geologiczną ciekawostką jest fakt, że Pamukkale leży na linii pęknięcia skorupy Ziemi. I choć to miejsce jest najbardziej znane wśród zwiedzających, to nie każdy wie, że kilka kilometrów dalej znajdziemy także gorące źródła geotermalne (w miejscowościach Karahayit oraz Kavakbasi – obie znajdują się około 4 kilometrów od Pamukkale).

Zwiedzanie Turcji, jak i kupienie wycieczki na wakacje w tym kraju jest bardzo dobrym pomysłem, polecamy je każdemu to jeszcze nie ma pomysłu na to jak i gdzie spędzić nadchodzący urlop.