Kiedy jesteśmy młodzi wydaje nam się, że całe życie stoi przed nami otworem. Nie dbamy o swoją dietę, zaniedbujemy aktywność fizyczną, przez co szybko możemy podupaść na zdrowiu. Już młodzi ludzie miewają często problemy ze schorzeniami, które dotychczas przypisywane były w większości seniorom. Zawały, udary mózgu czy miażdżyca dotyczą coraz młodszych pacjentów. Z tego powodu tak ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu i obniżanie go. Jak tego dokonać?

Cholesterol szkodzi naszemu zdrowiu

Takie jest powszechne przekonanie, niemniej, nie do końca jest ono zgodne z prawdą. Nasz organizm samodzielnie produkuje cholesterol w drogach żółciowych, ale wchłaniamy go również z pokarmu. W naszym ciele znajduje się zarówno tzw. dobry cholesterol HDL, jak i zły cholesterol LDL. Jeśli jest przewaga cholesterolu LDL w organizmie pacjenta, lekarze mówią o nadmiernym poziomie cholesterolu we krwi. 

Cholesterol jest substancją niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, bowiem stanowi budulec komórek i hormonów. Jednak wysoki poziom „złego” cholesterolu stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Przyczynia się on powstawanie złogów tłuszczowych w żyłach i tętnicach, które powodują usztywnianie naczyń krwionośnych. Złogi cholesterolowe powoli, ale systematycznie zamykają światło żyły, co prowadzi do choroby miażdżycowej, zawałów serca i udarów mózgu. W konsekwencji, nieleczony cholesterol może doprowadzić nawet do śmierci. Jak obniżyć cholesterol, walcząc o utrzymanie właściwej kondycji zdrowotnej?

Obniżanie cholesterolu

Całkowity cholesterol u dorosłego człowieka może mieć poziom od 114 do 200 mg/dl. Aby zminimalizować nadmiar złego cholesterolu we krwi powinniśmy zmienić swoją dietę na niskotłuszczową, bogatą w warzywa i owoce. Ważne jest również i to, abyśmy byli aktywni fizycznie i regularnie uprawiali sport. Walka ze złym cholesterolem będzie skuteczniejsza, również wtedy, gdy zastosujemy odpowiednią suplementację preparatami, takimi jak Cholester, który wspiera usuwanie substancji toksycznych z organizmu, a przede wszystkim zapewnia prawidłowy poziom lipidów we krwi i zredukowanie poziomu cholesterolu LDL.