Chociaż przedszkolaki realizują w placówkach oświatowych specjalnie przeznaczony dla nich program edukacyjny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu kontynuować taką naukę. Oczywiście w formie zabawy, dzięki czemu zdobywanie wiedzy będzie jednocześnie przyjemnością i ciekawą przygodą.

Dlaczego warto?

Zawsze warto samodzielnie zadbać o harmonijny rozwój dziecka – choć w przedszkolu też się uczy, to przecież nikt nie zna go tak dobrze jak my, i nikt nie dopasuje tak dobrze poszczególnych aktywności do jego indywidualnych potrzeb. Jednocześnie wspólna nauka w domu jest okazją do spędzania cennego czasu razem z maluchem oraz radosnego odkrywania jego nowych umiejętności. Szczególnie warto poświęcić więcej czasu na domową edukację, kiedy dziecko ma problemy z przyswajaniem sobie wiedzy. Postarajmy się pomóc mu w taki sposób, aby w przyszłości nie miało kłopotów rozpoczynając naukę w pierwszej klasie. W poradnikach dla rodziców oraz w Internecie znajdziemy wiele informacji o umiejętnościach, jakie powinny posiadać maluchy na konkretnym etapie rozwoju – warto z nich korzystać.

Domowe podręczniki
Chociaż nazwa „podręczniki” kojarzy nam się raczej z nauką w przedszkolu czy w szkole, to coraz więcej wydawnictw edukacyjnych oferuje przygotowane przez specjalistów książki oraz karty pracy, stworzone z myślą o nauce w domu. Często występują one w postaci całych boxów czy kuferków, gdzie oprócz typowych podręczników i ćwiczeń znajdziemy płyty CD z grami czy inne atrakcyjne dla maluchów pomoce naukowe. Duży wybór podręczników szkolnych i przedszkolnych znajduje się w sklepie internetowym Merlin.pl. Co ważne, będą one nawet o kilkanaście procent tańsze niż w stacjonarnej księgarni.

Wirtualna nauka
Dzisiejsze dzieci od małego zaznajomione są z tzw. wirtualnym światem. Często mają swoje własne tablety czy nowoczesne telefony komórkowe. Choć nieraz budzi to kontrowersje, to musimy zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie od tego uciec. Zamiast więc narzekać na zbyt duży wpływ nowych technologii na nasze pociechy, sprawmy, aby korzystały z nich „z głową”. Wykorzystajmy nowe technologie do zdobywania wiedzy i ćwiczenia nowych umiejętności! Na rynku znajdziemy mnóstwo tabletów edukacyjnych, lecz także pojedynczych aplikacji, które przydadzą się np. podczas nauki języków obcych, pisania czy czytania. Jeśli wolimy, aby maluch korzystał tylko ze stacjonarnego komputera lub naszego laptopa, zaopatrzmy się w płytki CD z grami edukacyjnymi.

Nauka nie musi być nudna! Sięgając po atrakcyjne podręczniki, wirtualne gry czy nowoczesne aplikacje, możemy skutecznie wesprzeć edukację malucha. Im wcześniej, tym lepiej!