W osteoporozie, jak praktycznie w każdej przewlekłej chorobie, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, zaraz po wykryciu choroby. Osteoporoza ogólnie rzecz ujmując, polega na zubożeniu materiału kostnego wypełniającego kości, co skutkuje ich zwiększoną łamliwością i skłonnością do urazów.
Najczęściej osteoporoza jest postrzegana jako choroba osób starszych (notuje się jedynie jednostkowe przypadki zachorowań wśród młodzieży), co za tym idzie leczenie jest nastawione głównie na osoby starsze.

 

Podstawą leczenia osteoporozy jest uzupełnianie diety chorego o preparaty zawierające wapń. U chorych właśnie brak tego pierwiastka odpowiada za postępowanie choroby. Poza tym istotna jest stała opieka lekarza specjalisty, nadzorującego leczenie i ordynującego dodatkowe badania w razie potrzeby.

Odpowiednia i zbilansowana dieta pozwala ograniczać postępowanie choroby. Korzystna jest więc konsultacja z dobrym dietetykiem, który zaplanuje nam odpowiednią, bogatą w białko i wapń dietę, która pozwoli nam na uzupełnienie braków tych składników w naszym organizmie.

Chory na osteoporozę powinien regularnie (najlepiej raz w roku) wykonywać badanie gęstości kości, które pozwoli na określenie stopnia ubytku masy kostnej. Im wcześniej rozpocznie się leczenie osteoporozy, tym łatwiej radzić sobie z problemami jakie powoduje ta choroba. Wsparcie chorym zapewniają także liczne organizacje pomocowe. Istnieją stowarzyszenia wspierające chorych na osteoporozę i radzące jak radzić sobie w codziennym życiu.

Osteoporoza w podeszłym wieku może stanowić tak poważny problem, że konieczna będzie opieka nad chorym przez najbliższą rodzinę. Osoby starsze - zwłaszcza te, które ukończyły osiemdziesiąty rok życia narażone są na problemy z błędnikiem, które zwiększają znacznie ryzyko upadków i stłuczeń.

Chory na osteoporozę po takim upadku znacznie łatwiej łamie kości niż osoba bez osteoporozy, a złamanie kości w starszym wieku bardzo często może skutkować znacznymi powikłaniami zdrowotnymi. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i pomoc rodziny.

Więcej na temat osteoporozy na : http://www.pamietajotabletce.pl/co-to-jest-osteoporoza/