Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, wywołującą duszności i kaszel. Przyczyny astmy nie są jednoznacznie znane, ale w obecnych czasach notuje się znaczny wzrost zachorowań na astmę oskrzelową. Astma jest bardzo ściśle powiązana z alergią. Bardzo często cierpią na nią właśnie osoby u których stwierdzono alergiczny nieżyt nosa.

Jest to właśnie jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na astmę - współcześnie notuje się bowiem równolegle znacznie więcej przypadków alergii niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zanieczyszczone powietrze, złe nawyki żywnościowe, nałogi rodziców - te wszystkie czynniki mają bezpośrednie przełożenie na zachorowalność na alergię, a co za tym idzie również na astmę.

Pierwsze objawy astmy pojawiają się najczęściej w dzieciństwie, w wieku przedszkolnym. Pierwszy atak astmy jest szokiem zarówno dla rodziców, jak i przede wszystkim dla dziecka. Silne duszności uniemożliwiają prawidłowe oddychanie i częstokroć prowadzą do konieczności skorzystania z pomocy służb medycznych.

W ataku tej, jednej z najczęstszych chorób dróg oddechowych pomagają leki oparte na sterydach, rozkurczające oskrzela. Każdy astmatyk powinien mieć przy sobie inhalator, który umożliwia mu normalne funkcjonowanie na co dzień. Niektórzy cierpią na lekką odmianę astmy, innych dopada natomiast jej ciężka wersja. Lekka, kontrolowana astma nie jest wielką przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu, przestrzeganie kilku najważniejszych zasad pozwala na unikanie zagrożenia i jedynie sporadycznie w tym wypadku astma nam dokucza. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku ciężkiej astmy.

Okres pylenia alergenów jest niezwykle niebezpieczny dla chorujących na ciężką astmę. Każdy kontakt z alergenem może bowiem powodować duszności i nieść ze sobą ryzyko poważnych problemów zdrowotnych i hospitalizacji.

Astma jest chorobą, z którą należy nauczyć się żyć. Odpowiednio leczona i wspomagana unikaniem kontaktu z alergenem, może po kilku/kilkunastu latach leczenia spowodować znaczne załagodzenie objawów i normalne funkcjonowanie społeczne.

Więcej informacji na temat astmty: http://www.odetchnijspokojnie.pl