Rozstępy dotykają zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najczęściej pojawiają się w okresie intensywnego wzrostu organizmu (np. okres dojrzewania płciowego) oraz u kobiet ciężarnych – 90% z nich potwierdza ich wystąpienie. Miejsca, w których zazwyczaj się pojawiają, są różne dla obu płci – u kobiet są to piersi, brzuch, uda i pośladki, mężczyźni mają je głównie na części lędźwiowo-krzyżowej oraz na barkach.

Błędem jest twierdzenie, że głównym powodem pojawiania się rozstępów jest nadmierne rozciągnięcie skóry. Nieraz zdarza się, że zaczynają one szpecić skórę osób odchudzających się, które nie skarżyły się wcześniej na tę dolegliwość. Pierwszą przyczyną ich wystąpienia jest wysoki poziom estrogenów – obserwuje się go przede wszystkim u ciężarnych, dojrzewających nastolatek oraz w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Pojawiają się one także u osób z wysokim poziomem kortyzolu (hormonu kory nadnerczy). Ponadto rozstępy są zmorą osób o ubogiej w cynk i krzem diecie (m.in. w trakcie redukcji masy ciała).

Pierwszą oznaką pojawienia się rozstępów są czerwone i czerwono-niebieskie kreski na skórze. Są one wtedy najbardziej widoczne, jednak w tym stadium łatwo je usunąć poprzez stosowanie przeznaczonych do tego celu kosmetyków, np. balsamu La Roche Posay. Po tym okresie zaczynają one blednąć i stają się mniej szpecące, jednak nie można już całkowicie ich zlikwidować.

Rozstępy nie są chorobą, ale defektem kosmetycznym. Z tego też powodu ich usuwanie nie jest darmowe. Warto więc spróbować nie dopuścić do ich pojawienia się. Jeżeli chcemy ich uniknąć, dbajmy o utrzymanie stałej wagi ciała oraz o wykonujmy ćwiczenia fizyczne. Ponadto stosujmy dobre kosmetyki i masaże za pomocą specjalnych rękawic lub wałków. Regularne używanie preparatów ujędrniających poprawi ukrwienie skóry i wpłynie pozytywnie na włókna, z których jest ona zbudowana. Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry nie zajmie nam dużo czasu. Wystarczy, że poświęcimy na nią 10 minut dziennie. Dzięki temu przez długie lata będziemy cieszyć się piękną i gładką skórą bez rozstępów i nie będziemy krępować się idąc na plażę lub basen.