Małe dzieci z natury są bardzo kreatywne i lubią tworzyć. Szuflady ich biurek są często po brzegi wypełnione przeróżnymi rysunkami przedstawiającymi magiczne stwory czy księżniczki. Miłą odmianą dla naszych pełnych fantazji pociech byłaby zapewne możliwość ulepienia własnej rzeźby. Na przeciw ich potrzebom wychodzą specjalne, dedykowane dzieciom, artykuły plastyczne.

Dostępnych na rynku jest wiele tego typu tworzyw. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy ich skład jest bezpieczny dla naszego urwisa. Nie chcemy przecież, żeby ciekawski maluch, który podczas zabawy wziął do buzi kawałek masy plastycznej, cierpiał później z powodu bólu brzucha czy groźniejszych powikłań. Bardziej znani producenci w większości dbają o jakość swoich produktów, jednak w przypadku mniejszych firm nie jest to takie oczywiste.

Później przychodzi pora na wybór odpowiedniego tworzywa. Z roku na rok rynek akcesoriów plastycznych dla dzieci coraz bardziej się rozrasta, postanowiliśmy jednak skupić się na trzech najpopularniejszych rodzajach masy.

Ciastolina

Zaletą tego tworzywa jest niezwykła giętkość. Dzięki niej z masy można ulepić właściwie dowolny kształt – granicą jest tutaj jedynie wyobraźnia naszej pociechy. Jej właściwości bardzo przypominają te charakterystyczne dla plasteliny, lecz w odróżnieniu od niej ciastolina nie potrzebuje rozgrzewania w dłoni – od razu jest gotowa do użycia. Produkt ten występuje też praktycznie we wszystkich kolorach tęczy – włączając w to brokatowe i metaliczne odcienie. Ciastolina nie brudzi ubrań i z powodzeniem rozpuszcza się w wodzie z mydłem. Zazwyczaj sprzedawana jest w zestawach ze specjalnymi nakładkami, dzięki którym można ją odciskać w formach przypominających kształtem misia, samochód czy ulubioną postać z bajki naszego dziecka. Wśród użytkowników serwisu Skąpiec.pl najpopularniejszym zestawem ciastoliny było Play-Doh Elefun od Hasbro. Jego cena wynosi około 39 złotych.

Piankolina

Ta lekka i puszysta masa przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i ich pociechom. Nie obsycha, dlatego też nie trzeba co rusz uzupełniać jej zapasów. Co ważne, nie przyklei się również do dywanu. Jest hipoalergiczna i nie zawiera pszenicy, więc pobawić się nią będą mogły nawet dzieci uczulone na gluten. Rodzice poszukujący zestawu tej masy dla swoich dzieci poprzez serwis Skąpiec.pl, najczęściej oglądali Cobi Piankolinę Magiczne ZOO (w cenie około 65 złotych).

Piaskolina

Jak sama nazwa wskazuje, masa ta ma wiele wspólnego z piaskiem. Na początku jest bardzo sypka, jednak po ugnieceniu w dłoniach lub włożeniu do specjalnej foremki zmienia swoją konsystencję na bardziej zwartą. Gwarantuje naszym pociechom dużo kreatywnej zabawy, jednak przy okazji wybrudzi przestrzeń dookoła, dlatego lepiej strzec przed nią dywany i inne trudne do wyczyszczenia powierzchnie. Dla użytkowników serwisu Skąpiec.pl najciekawszym zestawem piaskoliny było COBY Moon Sand Lody, za które zapłacimy około 29 złotych.

Jak widać, każdy rodzaj masy plastycznej dla dzieci ma nam do zaoferowania co innego. Każdy z nich jednak skutecznie pobudzi kreatywność naszej pociechy, a to chyba najważniejsze.