Każda przyszła mamusia prędzej,czy później będzie musiała zacząć przygotowywać wszystko do przyjścia maleństwa na świat. Tu nasuwają się pytania : "kiedy?" , "co?" i "ile?".

Chyba kazda ciężarna miała taką sytuację,ze osoby trzecie na przykład mama,teściowa czy babcia,a nawet nieznajome osoby wiedziały lepiej jak to zrobić,kiedy i co zabrać czy kupić.
Te denerwujące,irytujące i 'strasznie potrzebne' rady są zmorą kobiet w ciąży.
    Uwagi typu by nie zaczynać szybciej przygotowań,bo można zapeszyć ciąże czy też przyśpieszyć poród są zupełnie bezpodstawne i nie należy się nimi przejmować,a osobą doradzającym serdecznie podziękować za radę,zaznaczając przy tym ,że jest sie dorosłym i świadomym swoich poczynań ,drugą sprawą jest to,że to zwykle nie poparte zabobonyktóre wzięły się z braku medycznej wiedzy uprzednich pokoleń.
     Bywają także sytuacje ,że ciężarne są przez starsze pokolenia wręcz namawiane do wyznawania zasad 'przesądowych' ,gdyz ma to im i dziecku rzekomo pomóc-absurd oraz śmiech na sali. Nie dajmy się zwariować.
    Przechodząc do sedna ,pewnie czesto przyszla matka zastanawia się jakie ilości i co tak naprawdę bedzie potrzebne dla dziecka w domu ,oraz do szpitala. Sklepy z branż dzieciecych oraz producenci posiadają naprawdę wielkie asortymenty 'potrzebnych' w chwili urodzenia badź też niedlugo po ,rzeczy ,akcesorii,zabawek i tak dalej. Tutaj takze musimy racjonalnie myśleć by nie popaść w przesadę. Po co kupować coś,co nie zostanie użyte ani przez matke ani przez dziecko w ogole? Po co brać do szpitala tyle bagażu skoro także większosci nie użyjemy przez te 2-3 doby?
     Zatem co kupić,by mieć wszystko co potrzebne oraz spakowac ,by wszystko było pod ręką jednocześnie nie popadając w przesadę? Poniżej przedstawiam osobistą wyprawkę  malucha w domu oraz szpitalną matki i dziecka.


SZPITAL
   Na wielu portalach ,forach czy stronach można wyczytać rozmaitości wyprawek szpitalnych,wiele z nich po prostu przesadzają. Po pierwsze należy zorientować się w szpitalu ,w którym kobieta będzie rodzić ,co należy zabrać ,a co oferuje szpital. Wiele szpitali oferuje swój asortyment by matki miały lżej. Poniżej propozycja wyprawki:

Dla dziecka:

- 3 pary bodów (zależnie od pory-krótkie,długie)
- 2 czapeczki
- 2 x skarpetki , 2x łapki niedrapki
- 3 pary pajacyka (zależnie od pory-krótkie,długie)
- 2 kaftaniki
- paczka pampersów (zależy od szpitala) około 20szt.
- chusteczki nawilżane (delikatne)
- gaziki do pępka ,ok.10szt
- rożek lub śpiworek
- 2 pieluchy tetrowe (przydają się podczas karmienia bądź przewijania dziecka)
- smoczek (zależnie od szpitala i czy matka chce dziecku go podać)

Dla mamy:

- 2-3 koszule do karmienia
- 1 koszula do porodu (jeżeli szpital nie oferuje własnych jednorazowych)
- przybory pielęgnacyjne (płyn do higieny intymnej,mydło bezzapachowe,szczoteczka do zębów,pasta do zębow,grzbień/szczotka,szampon,maszynka do golenia jednorazowa, balsam do ust)
- wkładki laktacyjne ok 40szt.
- klapki pod prysznic oraz kapcie
- 2 ręczniki
- podpaski poporodowe 1 paczka. (około 10szt)
- majtki jednorazowe 1 paczka (około 5 szt)
- 2x 0,5l wody niegazowanej mineralnej
- paczka biszkopcików do zakąski
- 2 staniki do karmienia

Dokumenty:

- grupa krwi
- dowód osobisty
- wyniki ostatnich badań
- ostatnie USG
- dowód ubezpieczenia
- skierowanie do szpitala (jeżeli jest to wymagane)

    Do szpitala naprawde nic wiecej nie jest potrzebne (chyba,że szpital wymaga inaczej). Po co więc robić sobie pod górkę.? Należy pamiętać,że to co zabieramy tam,musimy zabrac spowrotem do domu.
   Jezeli chodzi o ubrania na wyjscie ,bądź zabraknie nam czegoś pamietajmy,ze mamy rodzine,która może nam dowieść ,po co dźwigać?
Pamiętac należy także ,aby przy wypisie mieć nosidełko do samochodu oraz kocyk,którym mozna przykryć dzidzię.

W DOMU
  Gdy wrócimy już z dzieckiem ze szpitala wazne by miec kilka rzeczy potrzebnych do rozwoju,pielegnacji i wygody dziecka. Zatem co kupić? Oto lista NAJPOTRZEBNIEJSZYCH rzeczy:

- łóżeczko (nie warto kupować kołyski ,poniewaz gdy dziecko zacznie sie podnosić i tak będzie trzeba kupić łóżeczko)
- ubranka (kilka sztuk rozmiaru 52-56 ,w resztę warto zainwestować o rozmiary wieksze-dziecko szybko wyrasta z tych małych)
- pampersy (warto miec ze 2 paczki na start 2-5kg i 3-6kg)
-chusteczki nawilzane (takze warto mieć ze 2 paczki na start,ważne by były delikatne. Rada: nie wycierać nimi rąk i ust dziecku gdyż dzieci wkładają rączki do buzi a te chusteczki są bardzo gorzkie, również po wyschnięciu-spróbujcie sami na sobie)
- krem na odparzenia (najlepiej hipoalergiczny np. Sudocrem)
- płyn delikatny do kąpieli badź mydełko
- szczoteczka /grzebyk do włosków (ważne by były z naturalnego włosia)
- cążki do paznokci (są poręczniejsze i bezpieczniejsze niż nożyczki)
- wózek (najlepiej wielofunkcyjny by podwójnie nie kupować i nie przepłacać,warto wiec dac sobie troche czasu aby wybrac dobry model ,gondolę i spacerówkę w jednym)
- laktator (jeżeli zamierzamy karmić piersią)
- 2 butelki 125ml (do przechowywania mleka bądź póxniejszego podania herbatki)
- szczotka do mycia butelek
- podgrzewacz do butelek (jeżeli zamierzamy karmić mlekiem modyfikowanym)
- torba do wózka (bardzo przydatna na spacerach bądź w podróżach)
- patyczki do uszu
- przewijak (najlepiej pasujacy na łóżeczko)
- nosidelko do samochodu
- aspirator badź gruszka do noska
- oliwka do cialka
- wanienka
- akcesoria do łóżeczka (posciel,kołderka podusia)
- 2 ręczniki do kąpieli

   To wystarczy by przeżyć pierwsze chwilez maluszkiem. Akcesoria takie jak karuzelka,maty edukacyjne,gryzaki,misie i inne różne cuda niewidy polecane przez sklepy mozna kupić później gdy dziecko dorośnie do nich. Należy też pamiętać ,że dużo rzeczy dostanie dzidzia podczas odwiedzin rodziny czy przyjaciół-to więcej niż pewne.
Po co tygodniowemu maluchowi mata edukacyjna czy karuzelka? Taki dzidzius ledwie zacznie widzieć i odróżnić twarz swojej matki. Pieniądze ,które na takich własnie nie potrzebnych nam po urodzeniu rzeczach zaoszczędzimy ,możemy wydac na o wiele bardziej potrzebne pampersy czy chusteczki.
    Warto zachowac zdrowy ,trzeźwy i jasny umysl przy organizowaniu wyprawki,nie dać sie zwariować ani nie słuchac zaboboniastych rad.
     To co będzie młodej mamie potrzebne bedzie wiedziała ona sama,dziecko potrzebuje niewiele prócz miłości.Warto próbowac,testować i sprawdzać,dlatego zapraszam rrównież na mojego bloga ,gdzie mozna zasięgnac porady w różnych sferach dzieciecych i nie tylko:
Autorka prowadzi bloga http://mama-i-jej-swiat-recenzji.blogspot.com
-=- -=-