Co sprawia, że święta Bożego Narodzenia są tak przez nas lubiane? Prawdopodobnie jest to ich niepowtarzalna atmosfera, na którą składają się przede wszystkim ludzie, ale również kolory, zapachy, smaki i dźwięki.

Statystyczna polska rodzina na świąteczne zakupy i prezenty zamierza wydać ok. 1280 zł – tak wynika z tegorocznego raportu Deloitte. Jaka część tej kwoty przeznaczona zostanie na dekoracje świąteczne? Jak kształtują się najnowsze trendy w aranżacji wnętrz? Jak odmienić swój dom i jednocześnie nie nadwerężyć domowego budżetu?

Kolory na Święta
Dekorując dom na święta powinniśmy pamiętać o odpowiedniej kolorystyce. Barwami najbardziej kojarzącymi się z Bożym Narodzeniem jest czerwień, zieleń oraz złoto. Nie znaczy to jednak, że na początku grudnia konieczny będzie generalny remont, by świątecznie odmienić swój dom, zwłaszcza jeśli we wnętrzach dominują neutralne, jasne kolory. Bardzo często jako dekoracje świąteczne wystarczą same tkaniny, które naturalnie stworzą „przytulny” klimat – W świątecznej aranżacji nie trzeba trzymać się kolorów, które najbardziej kojarzą się z choinką i Świętym Mikołajem, czyli zielonego oraz czerwonego. Warto mieć kilka kompletów tkanin dekoracyjnych, które będziemy wymieniać we wnętrzu w zależności od pory roku i aktualnych świąt. Zima to czas, w którym lekkie, jasne i pastelowe tkaniny dekorujące okna, sofy i stoły, powinny zostać zastąpione przez ciepłe w kolorze, czasem dość ciemne i przede wszystkim grube, cięższe materiały – doradza Joanna Nowocień, architekt wnętrz z Pracowni Architektury Wnętrz i Mebli Barbary Siwczyńskiej.
– Okres okołoświąteczny i świąteczny to przede wszystkim czas spotkań, a miękkie i dosyć ciężkie materiały zachęcają nas do tego, by się w nie wtulić, odpocząć, spędzić zimowe wieczory w ciepłym domu. Narzuty ze sztucznego futerka, puszyste koce czy dekoracyjne skóry stylizowane na futro wprowadzą do naszego mieszkania przytulną atmosferę. Szczególnie uniwersalnymi barwami są szarości, srebra, brązy oraz beż i jego odmiany – mówi Bartłomiej Morawiec, Brand Manager Non Food z firmy Tchibo, która wprowadziła do swojej oferty bogatą kolekcję świątecznych produktów.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jasne kolory łączyć z nasyconymi świątecznymi barwami, ale konieczny jest w tym umiar. Zielone, czerwone czy złote akcenty są jak najbardziej wskazane, ale powinny pozostać właśnie akcentami dopełniającymi całość.

Niecodzienna dekoracja stołu
Podczas celebrowania świąt Bożego Narodzenia bardzo dużo czasu spędzamy przy stole. To wokół niego gromadzi się rodzina i dlatego warto zadbać o odpowiednią jego oprawę. Jakie dekoracje świąteczne w tym nam pomogą? Wybór materiału, którym będzie udekorowany stół jest nie mniej ważny niż wybór tkanin zdobiących wnętrza. Na świątecznym stole przepięknie prezentują się obrusy żakardowe. Obecnie najpopularniejszymi kolorami są: ciemna czerwień, brąz lub kremowy, więc każdy może dobrać odpowiednio kontrastującą lub współgrającą z wystrojem tkaninę. Z kolei zwolennikom bardziej nowoczesnego wystroju polecić należy połyskujące obrusy z tafty. Na tak eleganckich tkaninach najlepiej będzie prezentowała się tradycyjna, minimalistyczna w stylu zastawa, np. z białej porcelany.
Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć również świec oraz stroika dopasowanego do całego wystroju. Uroczysty nastrój może zostać podkreślony przez eleganckie dodatki, jak np. świąteczne pierścienie na serwetki.

Gra świateł
Chyba nic tak nie buduje świątecznej atmosfery, jak ciepłe, łagodnie pulsujące światło, takie, które przywodzi na myśl ogień. Nawet jeśli nie posiadamy w domu kominka, to możemy stworzyć równie ciepły nastrój. Wystarczą świeczki oraz lampki zawieszone na choince. Ostatnio największym powodzeniem cieszą się produkty z diodami LED, które posiadają wiele zalet. Przede wszystkim światło emitowane jest bardzo zbliżone do naturalnego i ciepłe. To jednak nie wszystko – lampki LED nie marnują energii na wytworzenie ciepła, jak to jest w przypadku tradycyjnych żarówek i tym samym nasz rachunek za zużycie energii elektrycznej może być dużo niższy niż przed rokiem. – Diody LED są obecnie rzeczywiście jednym z hitów. Świetnie sprawdzają się również w przypadku imitacji świec. Takie świece z prawdziwego wosku, ale wyposażone w diody LED są bardzo bezpieczne i można umieścić je bez obaw w różnych miejscach, w tym – także w pokoju dziecięcym. Niestety takie świece nie pachną, więc podczas wieczornych spotkań w rodzinnym gronie warto skorzystać również ze świec zapachowych – wyjaśnia Bartłomiej Morawiec z firmy Tchibo.     

Święta w stylu eko
Coraz więcej Polaków, myśląc o tym, jak odmienić swój dom, decyduje się na dekoracje świąteczne, które są jak najbardziej naturalne. Opinie nadal są podzielone, gdy zapytamy o to, czy lepiej kupić drzewko prawdziwe czy sztuczne. Wbrew pozorom, kupno żywego drzewka z uprawy przeznaczonej właśnie na tę okazję, jest bardziej ekologiczne niż postawienie plastikowej choinki, której czas biodegradacji wynosi 300 lat. Oczywiście nic nie zastąpi również zapachu prawdziwego iglaka.
Dekoracje świąteczne w stylu eko mogą mieć wiele zastosowań. – Szczególnie interesujące są kule z liści i szyszek, posypane srebrnym brokatem lub przyprószone złotym pyłkiem. Takie kule można wieszać na choince zamiast tradycyjnych bombek lub umieszczać je w różnych miejscach w mieszkaniu. Na przykład na szafce w przedpokoju, na stole w jadalni, podwiesić pod lampami, przymocować do karniszy przy oknach – radzi Joanna Nowocień, architekt wnętrz.
Na eko choince na pewne znajdzie się również miejsce dla ozdób zrobionych własnoręcznie. Mogą to być upieczone pierniczki w różnych świątecznych kształtach, kule pomarańczowo-goździkowe, ozdoby z makaronu czy nawet ze słomy. Wszystko zależy od inwencji twórczej i czasu, który możemy poświęcić na przygotowanie dekoracji świątecznych.

Najmłodszych na pewno bardziej niż dekoracja choinki zainteresuje to, co znajduje się pod nią. Pięknie zapakowane prezenty również tworzą świąteczną atmosferę w naszym wnętrzu, a ekologię możemy promować przez produkty, którymi zdecydujemy się obdarować najbliższych. Plastikowe zabawki niskiej jakości coraz częściej zastępowane są pięknymi drewnianymi wyrobami, które dobrze pamiętamy z naszego dzieciństwa. Drewniana kolejka czy domek dla lalek wcale nie musi być sygnowany różowym logo, by wywołał zadowolenie naszych pociech.
Święta to przede wszystkim ludzie i wspólnie spędzony czas. Dekorowanie domu może stać się kolejną okazją, aby zrobić coś razem. Wspólna stylizacja wnętrz zapewne będzie także bazą nowych pomysłów i doświadczeń, z czego wyniknąć mogą naprawdę ciekawe i oryginalne aranżacje, godne najlepszych projektantów i stylistów. Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek, dotyczących tego, jak odmienić swój dom ułatwi wszystkim Czytelnikom osiągnięcie zamierzonych efektów w postaci prawdziwie świątecznej atmosfery.